Fast and low complexity algorithms for compressed training based massive MIMO
  1. Tez No: 604317
  2. Yazar: ENDER ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER TUNGA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kör denkleştirmede dışbükey bir maliyet fonksiyonu olarak l∞ normun gücü, çıktının l∞ -normunu minimize etmenin, kombine kanal-denkleştirici dürtü yanıtı icin seyrek bir çözüm seçmesinden kaynaklanır. Şıkıştırılmış Öğrenme Uyarlamalı Den- kleştirme yaklaşımı, l∞ normu ve kare maliyet fonksiyonlarını kullanarak, sıkıştırılmış algılama yaklaşımını ISI kanaldenkleştirme problemine bağlar. [Yilmaz and Erdogan, 2017], Masif MIMO sistemleri icin, öğrenme sembollerinin log2(K) civarında sıkıştırılabileceğini kanıtlar, ki burada K kullanıcı sayısıdır. Bu tezde, Sıkıştırılmış Öğrenme Tabanli Masif MIMO için hızlı ve düşük karmaşıklıklı çözümler incelenmiştir. Bu amacla, l∞ -normun proksimal operatörünün dogrudan türetilmesi sunuldu ve kırpma özelligi gösterildi. Daha sonra, l∞ -norm ile duzenlenmiş kare maliyet fonksiyonlu optimizasyon problemleri için proksimal algoritmalar araştırılır. Spesifik olarak, Sıkıştırılmış Öğrenme Tabanli Masif MIMO Gürültüsüz Optimizasyon Problemi icin ADMM yontemi sunulur. Ayrica, Sıkıştırılmış Ögrenme Tabanli Masif MIMO Gürültülü Ayar icin hızlandırılmış bir projeksiyon tabanlı algoritma onerilmistir. Ileriki araştrmalar için, K normun proksimal operatörü turetilmiştir. Ayrica, K-norm ile l∞ -norm ve l1 -normun proksimal operatörleri arasındakı ilişki analiz edilir.
Özet (Çeviri)
The power of l∞-norm as a convex cost function in blind equalization arises from the property that minimizing l∞ -norm of the output selects the sparse solution for the combined channel-equalizer impulse response. Compressed Training Adaptive Equalization approach proposed in [Yilmaz and Erdogan, 2016] combines the power of l∞ -norm with the supervised channel equalization technique in order to reduce the required training length. [Yilmaz and Erdogan, 2019] proves that for Massive MIMO systems, the training symbols can be compressed about log2(K), where K is the number of users. This thesis investigates fast and low complexity solutions for Compressed Training Based Massive MIMO. For the purpose, the direct derivation of the proximal operator for l∞-norm is presented firstly and its clipping property is shown. The proximal methods are investigated for the solutions of l∞-norm regularized least-square problems. Specifically, Alternating Direction Method of Multipliers is proposed for the solution of Compressed Training Based Massive MIMO Noiseless Setting. Besides, an accelerated alternating projection based algorithm is proposed for solution of the Noisy Setting of Compressed Training Based Massive MIMO. Moreover, for further applications, the proximal operator of the K-norm is derived and its relation with l∞-norm and l1-norm is analyzed.