İskemik miyokardiyumda insülin perfüzyonunun etkileri
  1. Tez No: 60433
  2. Yazar: GÜNNUR DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. YUSUF KARAKULLUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
İnsülin uygulamasının iskemik kalp üzerinde koruyucu rolünün olup olmladığı araştırıldı. İskemi uygulamasından sonra reperf üzyonda aşırı Lak- tat dehidrogenaz çıkışı ve koroner akımda anlamlı bir düşüş gözlendi. Kalp homo jenatmda saptanan glutatyon düzeyleri, iskemi sonrası kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düştü. İnsülin eklendiğinde, koroner akım hızındaki düşüş önlendi, Laktat dehidrogenaz sızmasında bir değişiklik gözlenmedi. Glutatyon seviyeleri insülinle nisbeten korundu, K düzeyle rinde ise bir değişiklik saptanmadı. Sonuç olarak, insülin'in iskemiden sonra koroner akışdaki azalmayı önlediği, buna karşılık laktat dehidroge naz, K ve glutatyon seviyelerinde anlamlı bir değişiklik gözlenmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
- 29 - SUMMARY In this study, whether the insulin application has a protective role or not on the ischemic heart was investi gated. After ischemia, excessive lactate dehydrogenase rele ase and a significant decrease in coronary efflux was obser ved, during reperfusion. Furthermore, the glutathione le vels measured in heart homogenates diminished significantly when compared to the controls of the experiment. The additi on of insulin prevented the decrease in the coronary efflux. However, there was no significant change in lactate dehydro- genase production as well as the K levels. The glutathione levels remained relatively unchanged by the addition of insulin. As a conclusion if can be said that insulin preven ted the decrease in the coronary efflux after ischemia, however, no significant difference in the levels of lac- tate dehydrogenase, K and glutathione was observed.