Category theoretic representation in artificial life
Yapay yaşamda kategori kuramsal temsil
  1. Tez No: 604369
  2. Yazar: OĞUZ DENİZ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
This thesis suggests that category theoretic representation is suitable for modeling life. The efforts in the field of artificial life is towards building living systems from non-living ingredients or towards building models of living systems. Living systems, are thought to be different from non-living systems in certain ways. Throughout this thesis, the ideas on how living systems differ from non-living systems or whether they differ or not have been discussed. The idea of life, as a common pattern of functional relations has been presented. Accordingly a model of life, shall be capable to represent such relations in a sensible formalism. Category theoretic representation well suits in representing functional relational domains, such as life and could be beneficial in efforts to model life in artificial life.
Özet (Çeviri)
Bu tez, yaşamı modellemek için kategori kuramsal temsilin uygun olduğunu önerir. Yapay yaşam alanındaki çabalar, canlı olmayan bileşenlerden canlı sistemler inşa etme yönünde veya canlı sistemlerin modellerini inşa etme yönündedir. Canlı sistemlerin, belli bazı yönlerden canlı olmayan sistemlerden farklı olduğu düşünülegelmiştir. Bu tez boyunca, canlı sistemlerin, cansız sistemlerden ne şekilde farklı olduğu veya farklı olup olmadığı üzerine düşünceler tartışılmıştır. Ortak bir fonksiyonel örüntü olarak yaşam fikri tanıtılmıştır. Buna uygun olarak yaşam modelleri, bu ilişkileri anlaşılır bir formalizm içerisinde temsil edebilmelidir. Kategori kuramsal temsil, canlılık gibi fonksiyonel ilişkisel alanların temsiline oldukça uygundur ve yapay yaşam alanında canlılığın modellenmesi yönündeki çabalarda faydalı olabilir.