Kant'ın transandantal felsefesinin Salomon Maimon'un eleştirisinin ışığında değerlendirilmesi
L'évaluation de la philosophie transcendantale de kant à la lumière de la critique de Salomon Maimon
- Tez No: 604370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Immanuel Kant'ın transandantal felsefesine getirilen en önemli eleştirilerinden biri, Salomon Maimon'un içeriden eleştirisidir. Tez, temel olarak Kant'ın metafizik eleştirisinin sınırlarını Maimon'un eleştirisi üzerinden araştırıyor. İlk ana bölüm, ana hatlarıyla Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi eserini konu alıyor. Kant'ın, bir bilim olarak metafiziğin imkânını nasıl yakalamaya çalıştığı irdeleniyor. İknci ana bölüm ise Maimon'un Kant'a eleştirisini ele alıyor. Tezin temel olarak savunduğu husus, Maimon'un Kant'a getirdiği eleştirinin içsel bir eleştiri olduğudur. Bu minvalde, tez, Maimon'un transandantal felsefenin nihai meşruiyetinin sağlanabilmesi için öne sürdüğü limit-kavram olarak idea düşüncesini detaylandırmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, Kant'ın transandantal idealizm konusunda, Maimon'un ise dogmatizm ve şüphecilik arasında gidip gelen problematik noktalarına değiniyor. Sonuç olarak, tez, Maimon'un ortaya koyduğu içsel eleştirinin transandantal felsefenin nihai sonuçlarını ne ölçüde değiştirdiğini göstermeyi hedefliyor.
Özet (Çeviri)
One of the most important critiques against Immanuel Kant's transcendental philosophy is Salomon Maimon's internal criticism. The thesis mainly explores the limits of Kant's metaphysical critique through Maimon's critique. The first main section outlines Kant's Critique of Pure Reason. Kant is trying to capture the possibility of metaphysics as a science. The second section deals with Maimon's critique of Kant. What the thesis argues is that Maimon's criticism of Kant is an internal critique. In this sense, the thesis aims to elaborate on Maimon's idea of the idea as the limit-concept which he proposes for the ultimate legitimacy of transcendental philosophy. He also touches upon Kant's transcendental idealism and Maimon's problematic points between dogmatism and skepticism. As a result, the thesis aims to show to what extent Maimon's internal criticism changes the final results of transcendental philosophy.