Semantik analiz yöntemi açısından kırâatlerde 'Şâzz' kavramı
The concept of Şazz in crates in terms of semantic analysis method
- Tez No: 604399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada“Şâzz”kavramının süreci incelenmiştir. Daha sonra ortaya çıkan ve bilinen sahih kırâatleri mütevâtir kapsamında gören düşünce kritize edilmiştir. Şâzz Kırâat terimi olarak ortaya çıktığı ilk dönemlerdeki fonksiyonu değerlendirilmiştir. Kırâatler ilk zamanlarda yorumlanırken, kelimeler metin içindeki irtibatları açısından tahlile tabi tutuluyor; gramer, tefsir, belâgat değerlendirmelerinde rolleri ortaya konuluyordu. Bunun klasik tefsirlerde, ilk dönem kırâat, meâni'l-Kur'an, ihticâc ve nahiv alanında yazılmış eserlerde yüzlerce örneğini görmek mümkündür. Kadîm müfessir ve dilcilerin, kırâatleri enine boyuna irdeledikleri, farklı kırâatleri nakilde rivâyetle yetinmedikleri, gerektiğinde rivâyetleri eleştirdikleri, mantıkî açıklamalarla tercih gerekçelerini ortaya koydukları görülmektedir
Özet (Çeviri)
The process of ci Şâzz ın was analyzed. It was later revealed, and the well- known pieces of the fictitious pieces were categorized by the idea that appeared there. The term. Şâzz Qıraat dönem was announced accordingly and its first periods were announced. When interpreting the first history of the chapters, the words are analyzed as you view the text history; grammar, tafsir, rhetoric in the evaluation of roles were revealed. Instead of classical tafsirlerin, the first period of fortune, meâl al-kur -an, and most works in the area of nahiv can be seen in hundreds of ways. Kadîm mufessir and linguists, they deliberately examine the vermin, different pieces.