Ahmet Mithat Efendi'nin Paris'te Bir Türk, Yeryüzünde Bir Melek, Henüz On Yedi Yaşında ve Dürdane Hanım romanlarında şahıslar kadrosu
Characters in the Novels Named Paris'te Bir Türk, Yeryüzünde Bir Melek, Henüz On Yedi Yaşında and Dürdane Hanım of Ahmet Mithat Efendi
- Tez No: 604401
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Ahmet Mithat Efendi'nin Paris'te Bir Türk, Yeryüzünde Bir Melek, Henüz On Yedi Yaşında ve Dürdane Hanım isimli romanlarının şahıs kadrolarının incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, eserlerin her birinin özellikleri ve konuları hakkında bilgi verilmiş; daha sonra da şahıslar, romanların olay örgülerine katkı derecelerine göre sıralanarak tahlil edilmiştir. Tanzimat Dönemi Türk Edebiyatı'nın diğer romancıları gibi Ahmet Mithat Efendi de, eserlerinde şahıs repertuarını oldukça geniş tutmuştur. Yazarın çalışmamıza konu olan dört romanında da, bu durum belirgin bir şekilde görülmektedir. 1876 yılında yazdığı Paris'te Bir Türk isimli romanındaki kişilerini, sadece Osmanlı toplumundan almamış; aynı zamanda Paris'te yaşayan Fransız ve Almanlardan da seçmiştir. Yeryüzünde Bir Melek'te, iftiraya uğrayan masum âşıklardan, kıskançlığından ve kininden gözü kararan insanlara birçok tipi konu edinmiştir. Henüz On Yedi Yaşında adlı eserinde, geçim sıkıntısından dolayı kötü yola düşmüş kadınlardan, onları bu yoldan vazgeçirmeyi kendilerine amaç edinmiş erkekleri işleyerek; Türk, Ermeni, Rum milletlerinden çeşitli kahramanlar yaratmıştır. Dürdane Hanım'da ise evlilik dışı ilişki yaşayan âşıklara, kötü niyetli insanlara karşı iyinin yanında yer alan kişilere yer vermiştir. Ayrıca Müslimler, gayrimüslimler, mirasyediler, alafranga meraklısı züppe tipler de, bu romanlarda yer alan şahıslar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Ahmet Mithat Efendi's Paris'te Bir Türk, Yeryüzünde Bir Melek, Henüz On Yedi Yaşında and Dürdane Hanım were examined in the context of characters. First of all, it was given information about the properties of each novels and the subjects of them. Then, it was analyzed to characters according to degree of contribution to the plots of novels. Ahmet Mithat Efendi also took quite wide his characters repertoire in his novels like other Tanzimat novelists. This is evident in the four novels of the authors that mentioned in this thesis. Characters of his novel named Paris'te Bir Türk which written in 1876 were choosen from notonly Ottoman society but also French and Germany society lived in Paris. In 1879, he wrote a novel titled Yeryüzünde Bir Melek which included many characters from innocent lovers who were slandered to furious people because of jealousy and hatred. In his novel called Henüz On Yedi Yaşında published in 1881, he wrote about backslider women due to financial difficulty and devoting men for these wrecked women. By this way, he created various heroes from Turkish, Armenian, Greek of Turkish nationality. Dürdane Hanım which he wrote in 1882, also included lovers who have a bit on the side and people who take sides with good people side against bad people. Also Muslims, non-Muslims, spenders, alafranga appear in these novels.