Varroa destructor ile doğal enfeste bal arısı (Apis mellifera) kolonilerinde sentetik piretroid, organik asit ve esansiyel yağ asit etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of synthetic pyrethroid, organic acid and essential fatty acid efficacy against varroa destructor on naturally infested honey BEE (Apis mellifera) colonies
- Tez No: 604403
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Varroa destructor, arı sağlığına doğrudan ve dolaylı olarak etki eden ve koloni kayıplarına yol açan önemli bir arı ektoparazitidir. Bu ektoparazite karşı, kimyasal, biyolojik, genetik ve hormonal mücadele yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler içerisinde en etkili olanı kimyasal mücadeledir. Fakat kimyasal mücadele yöntemlerinin arı ürünlerinde kalıntı bırakması ve akarların bu ilaçlara direnç geliştirmesinden dolayı alternatif çözümler aranmaya başlanmıştır. Okzalik asit ile timol kalıntı bırakmaması ve Varroa üzerinde yüksek etkinliğe sahip olmalarından dolayı en sık kullanılan alternatif yöntemlerdir. Bu araştırmada her grupta (flumethrin, okzalik asit, timol ve kontrol) 9 koloni olacak şekilde toplam 36 adet kolonide çalışıldı. Çalışma sonuçlarında; ilaçlar arasında ilkbahar ve sonbahar dönemlerine göre, günlere göre, aynı sezon içerisindeki günlere göre düşen varroa sayıları arasında önemli istatistiki farklılıklar tespit edilmiştir. Yüzde değişim formülüne göre ilaç etkinlikleri; sonbahar döneminde flumethrin %85, okzalik asit %80, Timol %87 ve ilkbahar döneminde flumethrin %75, okzalik asit %68, timol %84 olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları flumethrin uzun süreli, okzalik asit ve timol kısa süreli varroa mücadelesinde başarılı olduğu göstermektedir. Timol'ün kullanımında ise sıcaklık faktörünün önemli olduğu, kontrolsüz kullanımında koloni çökmesi gibi istenmeyen etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırmamız, bu ilaçların birbirlerinin alternatifi olarak değil koloniye göre birlikte varroa mücadelesinde kullanılması gerekliği ortaya konulmuştur. Anahtar kelimeler; Apis mellifera, Bal arısı, flumethrin, okzalik asit, timol, Varroa destructor.
Özet (Çeviri)
Varroa destructor is an important honey bee ectoparasite which directly and indirectly affects bee health and leads to colony losses. There are many struggle methods against the ectoparasite which chemical, biological, genetic and hormonal. The most effective of these methods is chemical control. However, alternative solutions have triggered to be sought because chemical control methods lead to residue in bee products and the mites develop resistance to the chemical. Oxalic acid and thymol are used the most common alternative methods owing to the not lead to residues and have high effectivity on the varroa. In the present study, four groups (flumethrin, oxalic acid, thymol, and control) of the 36 colonies were conducted which in each group 9 colonies. Significant statistical differences were found out according to the number of varroa falling in the study results which between spring and autumn, among days and in days of the same season. According to percentage change formula of drug efficacy were found as flumethrin 85%, oxalic acid 80% and thymol 87% in the autumn and flumethrin 75%, oxalic acid 68% and thymol 84% in the spring. The present study indicates that flumethrin was successfully in the fight against varroa in the long-term while oxalic acid and thymol were short-term. Besides, it was determined that the temperature factor was important in the use of thymol and uncontrolled using effects on undesirable results like as colony collapse. In conclusion, the study revealed that these preparations should not be used as alternatives to each other and should be used together according to the colony for the fight against varroa. Keywords; Apis mellifera, flumethrin, Honey bee, oxalic acid, thymol, Varroa destructor.