Fen bilimleri dersinde öğrencilerin kariyer farkındalığına yönelik motivasyon ve algı gelişimi: Bir öz-inceleme
Students' development of motivation and perception towards career awareness in a science course: A self-study
- Tez No: 604404
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tarih boyunca bilim ve teknolojideki gelişmelerin meslekler üzerinde etkisi büyük olmuştur (Kuzgun, 2017, s. 279). Son yıllardaki gelişmeler STEM iş alanlarında yeni tür yeterlikleri gerekli ve vazgeçilmez kılmaktadır (Jang, 2016). Fen eğitiminin önemli bir amacı, bilimin ortaya çıkardığı dünyanın harika görüntüsünü çocuklarla paylaşmaktır (Sakız, 2016). 7. sınıf öğrencilerimin kariyer gelişimlerini desteklemek ve fen bilimleri dersimdeki uygulamalarımın öğrencilerimin farkandalıkları üzerinde oluşturmaya çalıştığım etkimi gözlemlemek amacıyla bu öz-inceleme araştırmamı tasarladım. Ülkemizde öz-inceleme çalışmalarının sayısının yok denecek kadar az olması ve öğretim programlarında öğretmenlerin öz-inceleme çalışmaları yapmalarının gerekliliği bu çalışmamın önemli bir yönüdür. Çalışmamı, araştırmacı olarak kendim ve üç fen bilimleri öğretmeni ile onların ve benim toplam 52 öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirdim. Çalışma alanı dokümanlarım, ses kayıtları, video kayıtları, görüşmeler, kayıt defteri, teknolojik iletişim araçları, arkadaş görüşleri ve yaşam öykülerini kullanarak verilerimi topladım ve benzer bir çalışmada Dönmez (2018)'in de yaptığı gibi anlatı tekniğiyle çözümledim. Çalışmamda fen öğretimimde kendi değer ve inanışlarımın öğrencilerimin kariyer gelişimde etkisi olduğunu belirledim. Kendimi daha iyi tanıma fırsatı buldum ve öğretmen olarak sınıf içi uygulamalarımı anlamlandırdım. Eksik yönlerimi keşfettim ve kendi gelişim hedeflerimi belirledim. Tüm bu bakımlardan öz-inceleme çalışmalarının hizmet içi öğretmen eğitimine farklı ve üstün bir boyut kazandıracağı kanaatini edindim.
Özet (Çeviri)
Advances in science and technology had profound influences on professions throughout the history (Kuzgun, 2017, p.279). In recent years, the collection of new types of competencies STEM makes necessary and indispensable (Jang, 2016). An important goal of science education is to share the wonderful image of the world of science with children (Sakız, 2016). I designed this self-study to support the career development of 7th grade students and to observe the impact of my practices in science course on their awareness. One important aspect of conducting a self-study is that in Turkey the number completed studies is still very low. I worked as a researcher with three science teachers and 52 students. Workspace documents, sound recordings, video recordings, interviews, journal, technological communication tools, friends and life stories were the types of gathered data. In a similar study, as Dönmez (2018) did, the data were analyzed by the narrative technique.the data were analyzed by the narrative technique. In my self-study, I found that my own values and beliefs in science teaching had an impact on my students' career development. I had the opportunity to get to know myself better and made sense of my classroom practices as a teacher. I discovered my shortcomings and weaknesses and set myself developmental goals. I sincerely come to know that self-studies have a high potential of bringing a new and different dimension to teacher education.