Toprak altı damla sulama yöntemi ile sulanan silajlık mısırda (Zea mays L.) kısıtlı su uygulamalarının verim ve verim öğeleri üzerine etkileri
The effects of deficit irrigations on yield and yield components of silage corn (Zea mays L.) irrigated with the subsurface drip irrigation method
  1. Tez No: 604415
  2. Yazar: FATOŞ GÜLLÜ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, farklı su düzeylerinin silajlık mısırın verim ve kalite parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2017 yılında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Çalışmada silajlık mısırda altı farklı sulama konusu (I150, I125, I100, I75, I50 ve I25) uygulanmıştır. Araştırmada kuru ot verimi, ham protein oranı, ADF, NDF oranları, toplam sindirilebilir besin maddesi, nispi yem değeri, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerikleri belirlenmiştir. Varyans analiz sonuçlarına göre hem kısıtlı sulama uygulamasının hem de biçimlerin incelenen tüm özellikler üzerine etkisinin istatistiki olarak %1 düzeyinde önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre uygulanan su miktarı arttıkça bitki boyu, sap kalınlığı, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, sap oranı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein verimi, ADF, NDF oranları artarken, koçan oranı ve ham protein oranında azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of deficit irrigations on yield and quality parameters of the corn at Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agricultural, Education, Research and Application Farm in 2017. In this research, six different irrigation subjects (I150, I125, I100, I75, I50 and I25) were applied to silage corn. The experiment was conducted with 3 replications according to randomized block design. Plant height, number of leaves, stalk thickness, first cob height, leaf stalk ratio, cob length, green yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF and NDF ratios were determined in this research. According to the analysis of variance, the effect of deficit irrigation application on all investigated features except number of leaves and leaf ratio were statistically significant. The experiment was conducted with 3 replications according to randomized block design. Plant height, number of leaves, stalk thickness, first cob height, leaf stalk ratio, cob length, green yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF and NDF ratios were determined.