Karayolları sektörü iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında risk ve güvenlik kültürü etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of risk and safety culture in the occupational health and safety applications in highway sector
- Tez No: 604490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İş kazalarının önlenmesinde risk ve güvenlik kültürü son yıllarda araştırma yapılan en önemli kavramlardandır. Bu çalışmanın amacı karayolları sektöründe risk ve güvenlik kültürünün, iş sağlığı ve çalışan güvenliği açısından çalışan davranışları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada Karayolları 2.Bölge Müdürlüğünde yol yapım ve bakım işinde görev alan çalışanlar evren olarak belirlenmiştir. Toplam 1300 çalışanın içerisinden örneklem, basit rastgele örneklem seçimi yöntemi ile belirlenen 350 kişiden oluşmuştur. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS (v23) istatistik programı kullanılmıştır. Veri çözümlenmesinde frekans dağılımı ve yüzdelerden yararlanılmış, değişkenler arasındaki farkın belirlenmesinde ki-karetesti kullanılmıştır. Katılımcıların çoğunun yaşı 35 yaş ve üzeri, karayolları sektöründeki deneyimleri ise 5 yıl ve üzeridir. Meslek hayatları boyunca iş kazası yaşama durumunun %8,6 oranında olduğu, yaşanan iş kazalarının büyük çoğunluğunun maddi hasar ve yaralanma ile sonuçlandığı analiz edilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda, yaş, eğitim seviyesi, medeni durum, sektördeki deneyim gibi faktörlerin güvenli davranışlar üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Çalışanlar üzerinde risk ve güvenlik kültürünün sağlanması çalışma ortamlarının sağlıklı ve güvenli olmasının en temel faktörü olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Risk and safety culture are amongst the most important concepts for preventing occupational accidents, on which researches are made in recent years. The purpose of this study is to examine the effects of risk and safety culture in highway sector on the behavior of the employees in terms of employee safety. Employees who work in road construction and maintenance in Highways 2nd Regional Directorate are determined as the population. Sample consisted of 350 people amongst total 1300 employees, which is determined with simple random sampling. IBM SPSS (v23) statistics program is used in the analysis of obtained data. Frequency distribution and percentages are utilized in the data analysis, and chi-square test is used for determining the difference between the variables. Age of most of the participants are 35 and above, and their experience in highway sector is 5 years and above. It is analyzed that during their careers, their rate of having an occupational accident is 8,6%, and that most of the occupational accidents result with material damages and injuries. As the result of the conducted analysis, it is observed that factors such as age, education level, marital status, experience in the sector have effect on the safe behaviors. Ensuring a risk and safety culture on the employees is seen as the most basic factor for business environment to be healthy and safe.