Yol yapım çalışmalarında işçi sağlığı ve iş güvenliği risklerinin analizi: Bir saha araştırması
Analysis of risck of worker's health and safety in road construction process: A field research
  1. Tez No: 834293
  2. Yazar: OĞUZ KAYĞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizde inşaat sektörü içinde önemli bir yere sahip olan karayolları çalışmaları, ulaştırma alanında büyük bir alanı temsil etmektedir. En yaygın kullanılan ve tercih edilen ulaşım ağı karayollarıdır. Karayolu yapım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği, karmaşık ve özgün ihtiyaçları olan bir alanı temsil eder. Bu nedenle işçi güvenliği ve projelerin başarıyla tamamlanması için özel önlemler ve çözüm önerileri gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle yol yapım çalışmalarının aşamaları, karayolu yapım işlerindeki alt yapı çalışmaları, üst yapı çalışmaları ve hammadde üretim çalışmalarındaki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili karşılaşılabilecek riskler ve çalışma sahasında alınabilecek trafik önlemleri gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. Karayolları 18. Bölge Müdürlüğüne bağlı yol yapım işinde yüklenicinin de mevcut koşulları göz önünde bulundurularak yol yapım çalışmalarındaki işçi sağlığı ve güvenliği konusunda risk teşkil edebilecek tehlikeler tespit edilip L Tipi (5x5) Matris yöntemi kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Road construction works, which hold a significant place within the construction sector in our country, represent a substantial portion in the field of transportation. The most commonly used and preferred transportation network is the road network. Occupational health and safety in road construction projects represent a complex and unique domain, which is why special precautions and solution proposals are required to ensure worker safety and the successful completion of projects. İn this study, information is provided about the stages of road construction works, substructure and superstructure works in highway construction, potential occupational health and safety risks in raw material production, and traffic measures that can be taken in the work area. Risk assessment has been carried out concerning occupational health and safety in road construction works, considering the current conditions of the contractor, using the L Type (5x5) Matrix method, to identify hazards that may pose risks. This work is under the responsibility of the 18th Regional Directorate of Highways.