Sağlığa faydalı iddiaları ile satılan harnup pekmezlerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antimicrobial and antioxidant effects of harnup molasses sold with health claims
  1. Tez No: 604497
  2. Yazar: ERGUN MURAT SULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, eczanelerde, aktarlarda, yöresel ürün dükkânları, doğal ve organik ürün satan dükkânlarda sağlığa faydalı iddiaları ile satılan ve pek çok firma tarafından üretilen keçiboynuzu özü veya pekmez örneklerinin antimikrobiyal, antifungal ve antioksidan aktiviteleri çalışılmıştır. Örneklerin kimyasal içerikleri total fenol miktar tayini yöntemi ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi tekniği ile tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, test edilen 10 örneğin güçlü antimikrobiyal ve antifungal etkiler göstermediğini, bunun yanında total antioksidan kapasitelerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Kalitatif ve kantitatif analizler ise tüm örneklerin total fenol içeriklerinin yüksek olmadığını, gallik asit, vanilik asit ve rutin içerdiğini göstermiştir. Sonuç olarak, keçiboynuzu özü ve pekmezlerinin özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından korunma gibi sağlık iddialarının temelinde kuvvetli bir antimikrobiyal aktivite göstermediği ama tespit edilen total antioksidan aktivitenin bu etkiden sorumlu olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial, antifungal and antioxidant activities of carob extract or molasses samples, which are sold by pharmacies, aktars, local product stores, natural and organic product stores with the claims of beneficial to health and produced by many companies, were studied. The chemical content of the samples were determined by total phenol quantification method and High Performance Liquid Chromatography technique. The results of the study showed that the 10 samples tested did not show strong antimicrobial and antifungal effects, but their total antioxidant capacity was high. Qualitative and quantitative analyzes showed that the total phenol contents of all samples were not high, they contain gallic acid, vanillic acid and rutin. As a result, it can be said that carob extract or molasses do not have strong antimicrobial activity on the basis of health claims such as protection from respiratory infections, but total antioxidant activity may be responsible for this effect.