Performance and cost analysis of solar systems considering different PV and inverter models
Farklı PV sistemlerinin enerji performansı ve maliyetdeğerlendirmesi
  1. Tez No: 604511
  2. Yazar: MOHAMED AL BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAHADIR TUNABOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Güneş teknolojisi ilerledikçe, sistem tasarımları, güneş paneli tipleri, PV (fotovoltaik) sistemleri için özel bina veya tesis tipi uygulamaları için farklı seçenekler vardır. Farklı PV ve invertör modellerinin farklı sistemler üzerinde kullanılmasının etkilerini incelemek için bu tipler arasındaki farklılıkları değerlendirmek gerekir, bir uygulama için en iyi teknoloji türüyle ekonomik fizibilite sağlamak için kullanılabilecek en uygun ve uygulanabilir tasarımın elde edilmesi için. Bu çalışmada, 7500m2 arsa üzerinde 350kWp kapasite sağlamak için en uygun fiyata en uygun enerjiyi üreten en verimli tasarımı elde etmek için maliyet analiziyle birlikte farklı güneş sistemleri tasarlayacağız. Tasarımlar, istanbul - Türkiye'de bulunan 20.000 kWh/ay (240MWh/yıl) tüketen entegre bir bina tedarik etmek için yapılmıştır. Bu çalışma, her bir sistem için iki tür PV panel ve üç tür invertör kullanan üç farklı sistem arasındaki enerji çıktıları ve maliyet harcamalarının karşılaştırılmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
As solar technology progresses, there are dierent options in terms of system designs, solar panel types, for PV (photovoltaic) systems for specic building or plant type applications. It is necessary to evaluate the dierences between these types in addition to study the impact of using different PV and inverter models on different systems in order to obtain the most suitable and feasible design that can be used to achieve economic feasibility with the best technology type for an application. In this study, we will design different solar systems together with a cost analysis to get the most efficient design that generate most possible energy for the most suitable price to provide a 350kWp capacity on 7500m2 land. The designs are made to supply an integrated building that consume 20,000 kWh/month (240MWh/year) located in Istanbul - Turkey. This study provides comparisons of energy outputs and cost expenses between three different systems using two types of PV panels & three types of inverters for each system.