Bilateral gömülü 3. molar cerrahisinde, konsantre büyüme faktörü (KBF) uygulamasının postoperatif ağrı ve ödem üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of concentrated growth factor (CBF) application on postoperative pain and edema in molar surgery
  1. Tez No: 604510
  2. Yazar: MUHARREM GÜRAY GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağız içerisine çeşitli sebeplerden dolayı süremeyen ve gömülü kalan dişlerin çekim kararı verildikten sonra özellikle mandibular yirmi yaş dişi çekimi sonrası meydana gelen ağrı, ödem gibi hastanın sosyal hayatını etkileyen komplikasyonlar meydana gelmesi inflamasyonun doğal sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için, hastanın operasyon sonrası konforunu arttırmak için operason öncesinde, operasyon sırasında ve operasyon sonrasında çeşitli teknikler kullanılmaktadır: İşlem öncesi premedikasyon, çekim soketlerine prf yerleştirilmesi, çeşitli flep dizaynları vs... Bu çalışmada hastaların postoperatif ödem ve ağrı miktarını azaltmak amacıyla gömülü yirmi yaş dişi çekim soketlerine; hastaya ek bir maliyet getirmeksizin kendi venöz kanınından elde edilmiş kontsantre büyüme faktörü yerleştirilmiştir. Bu çalışmaya Ege Üniverstesi Diş hekimliği fakültesi Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran hiçbir sistemik hastalığı bulunmayan bilateral simetrik gömülü mandibular yirmi yaş dişine sahip ve çekim endikasyonu almış 49 hasta dahil edilmiştir. Standardizasyonu sağlamak amacıyla operasyonlar aynı cerrah tarafından yapılmış, konsantre büyüme faktörleri aynı cihaz tarafından elde edilmiş ve hastalara post-op aynı medikasyon uygulanmıştır. Hastaların aynı seansta çift taraflı gömülü yirmi yaş dişleri operasyonla alınıp çekim soketlerinden birine konsantre büyüme faktörü yerleştirildi diğer çekim soketi ise kontrol amaçlı boş bırakıldı. Hastalar operasyon sonrası ikinci gün ve yedinci gün kontrole çağırılıp ödem miktarları ölçüldü ayrıca hastalara ağrılarının değerlendirilmesi için vas skalası uygulandı. Çalışmaya dahil edilen 49 hastanın post operatif ödem miktarlarının karşılaştırılması sonucu hem klinik olarak hem de istatiksel olarak konsantre büyüme faktörü yerleştirilen bölgede yerleştirilmeyen bölgeye göre daha az ödem meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the decision of extraction of the teeth which can not continue in the mouth due to various reasons, and after the mandibular wisdom tooth extraction, complications such as pain and edema that occur in the social life of the patient occur as a natural result of inflammation. In order to prevent this situation, various techniques are used before, during and after the operation to increase the patient's postoperative comfort. Premedication before the procedure, PRF placement in draft sockets, various flap designs, etc. In this study, in order to reduce the amount of postoperative edema and pain, wisdom tooth sockets were used; The patient was placed in a concentrate growth factor obtained from his own venous blood at no additional cost. This study included 49 patients with bilateral symmetrical impacted mandibular wisdom teeth who were admitted to the Department of Oral and Maxillofacial Surgery of Ege University Faculty of Dentistry with no systemic diseases. In order to achieve standardization, operations were performed by the same surgeon, concentrated growth factors were obtained by the same device, and patients received the same post-op medication. In the same session, the patients were taken to the denture with a 20-year-old denture. Concentrated growth factor was placed in one of the extraction sockets and the other extraction socket was left empty for control purposes. The patients were called for control on the second day and seventh day postoperatively, and the amount of edema was measured. As a result of the comparison of postoperative edema amounts of 49 patients included in the study, it was found that less edema occurred both clinically and statistically in the region where concentrated growth factor was placed than in the non-placed area. In addition, when the Vas scale was examined, it was observed that there was statistically less pain on the side where KBF was used.