Konya'daki okul çocuklarında 2007-2018 yılları arasında astım prevalansı ve risk faktörlerindeki değişim
School children in konya prevalance of asthma between 2007-2018 and change in risk factors
  1. Tez No: 604527
  2. Yazar: BİRGÜL YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MEYDANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Konya'daki okul çocuklarında 10 yıl sonra astım ve alerjik hastalıkların prevalansı ve ilişkili risk faktörlerindeki değişimi belirlemektir. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmada, zamana göre prevalanslardaki değişime bakıldığı için aynı zamanda Uluslararası Çocukluk Çağı Astım ve Alerjik Hastalıklar Çalışması (ISAAC) Faz 3 çalışması olarak da ele alınabilir. Bu çalışmaya kırsal ve kentsel okullardaki 6-18 yaş arası 2220 öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Soru Formu, Risk Faktörlerine Yönelik Soru Formu ve Astım, Rinit ve Egzema Formları kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, Ki-kare ve Chaid Analizi kullanılmıştır. Araştırmada kurum izni, etik onam ve ailelerden yazılı onam alınmıştır. Bulgular: Çalışmamızda öğrencilerin bu yaşına kadar hışıltılı solunum sıklığı %21.8, altı ay üzeri kaşıntılı döküntü sıklığı %4.3, alerjik rinit sıklığı %43.2 bulunmuştur. Çalışmada öğrencilerin astım prevalansı ile ilişkili risk faktörleri; aile öyküsü, hastalık öyküsü, öğrencinin sigara içmesi, evde içilen sigara sayısı ve yatak odasını paylaşmadır. Öğrencilerin allerjik rinit prevalansı ile ilişkili risk faktörleri; öğrencinin sigara içmesi, ailede astım öyküsü, evde sigara içilmesi, ailede egzama öyküsü ve beslenme alışkanlığıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of asthma and allergic diseases and changes in related risk factors after 10 years in school children in Konya. Method: In this cross-sectional study, it can also be considered as an ISAAC Phase 3 study because of the change in prevalence over time. 2220 students between the ages of 6-18 participated in this study in rural and urban schools. In the collection of data; Introductory Questionnaire, Questionnaire for Risk Factors and Asthma, Rhinitis and Eczema Forms were used. Number, percentage, mean, Chi-square and Chaid Analysis were used in the evaluation of the data. In the study, permission of the institution, ethical consent and written consent of the families were obtained. Results: In our study, the frequency of wheezing was 21.8%, itchy rash over six months was 4.3% and allergic rhinitis was 43.2%. In this study, the risk factors associated with the prevalence of asthma were; family history, history of illness, smoking of students, number of cigarettes smoked at home and sharing of bedroom. The risk factors associated with the prevalence of allergic rhinitis were; smoking, family history of asthma, smoking at home, family history of eczema and feeding habits.