Glutamat dehidrogenaz enziminin klinik bakımdan önemli diğer enzimlerle ilişkisi ve ayırıcı tanıdaki yeri
  1. Tez No: 60454
  2. Yazar: SERAP ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp fakültesi Araştırma Hastanesinin çeşitli kliniklerimde yatan teplam 108 kasta (43 *ü kadın) ve $0 sağlıklı kişi üzerinde yapıldı* Akut kapat it. krenik kepatit, sir© z» karaciğer kanseri, karaciğer abse si, mekanik ikter, kalp yetmezliği ve. renal yetmezliği gibi vakaların teşhisine ve ayırıcı tanısına yardımcı elmak amacıyla serumda glut ama t deki dregenaz ve diğer bazı analizler (alkalen f©sfatazg Sönükle©- tidaz, gamma glutamik transferaz, serum glutamat ©kzaleasetat transaminaz* Serum glutamat piruvat transaminaz, laktat deki dregenaz, total protein, Albu*- rain, total ve direkt billiribin) yapıldı* Bütün diğer enzim seviyeleri normal ©lan kentrol grubunun serumlarında ise glutamat dehidrogenaz aktivitesinin bölgemizdeki normal değerler tespit edildi» Sonuçlarımız ksntrel grubu ile kıyaslanınca hasta serumlarında glutamat dehidregenaz aktivitesinin arttığı görüldüf Bulgularımız özellikle akut iiepatitj kronik kepatit, siroz* karaciğer absesi ve mekanik ikt erli kas* talarda k©ntr©l grubu arasında önemli farklılıklar gösterdi» GLDH aktiviteleri karaciğer hücre nekrezunun göstergesi olabilecek, Özellikle santral lab, karabiyetini belirleyebilecek nitelikte idi* Bu enzimin karaciğer kücre nekrozunu belirlemede önemli ©Iduğu, diğe-r enzimlerle birlikte diğeri endiril ince klinikte teşhis ve ayırıo*, tanıda çok önemli ©labileceği kanaatine varildi*,“ ? ' '?”J
Özet (Çeviri)
Total 108 patients (43 female) and 50 healthy subjects were included in the study* The cases involved acuta hepatitis, chronic hepatitis, cirrhosist liver cancer^ liver abcess, mechanic icterus, heart failure, and renal failure» In order to investigate the -usefulness of serum glutamate dehydrogenase activity together with some analytes (ALP, 5'NT, GGT, GOT, GPT, LDH, TPt ALB and BIL), serum determinations of these analytes were made for both the patients and controls* When compared with the control values, serum glutamate dehydrogenase was higher in patients regardless of their diagnosis» This shows that this enzyme has a diagnostic value in determination of oell necrosis. In addition, it is, very important to evaluate the glutamate dehydrogenase levels together with other enzymesw:hieh may be used as a liver fonction test^