Atık deniz yosunlarının geri kazanımı ve sıvı gübre olarak kullanımının fizibilitesi
Recovery of waste macroalgae and feasibility study for liquid fertilizer production
  1. Tez No: 604578
  2. Yazar: AKİF EMRE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. BESTAMİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Atık yönetimi, dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan İstanbul için çok önemli bir konudur. 17 Milyondan fazla insanın yaşadığı kentte, tüm evsel nitelikli atıksular deşarj kriterlerine uygun olarak Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'na boşaltılmaktadır. Ayrıca Tuna Nehri'nin de Karadeniz'e döküldüğü ve İstanbul Boğazı yüzey akıntısının Karadeniz'den Marmara'ya olduğu da hesaba katıldığında, Marmara Denizi'nde yüksek miktarda makroalg oluşumu gözlenmektedir. Oluşan makroalgler İstanbul'un güney sahillerine vurmakta ve burada kötü kokuya ve görüntü kirliliğine sebep olmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından toplanan yıllık yaklaşık 2000 ile 5000 ton arasındaki makroalg, mevcut durumda düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilmektedir. Bu çalışmada; makroalglerin faydalı metotları araştırılmış, sıvı gübre üretimi için pilot ölçekte denemeler gerçekleştirilmiş ve olası sıvı gübre üretim tesisinin fizibilitesi yapılmıştır. Yapılan fizibilite çalışmasında, sıvı gübre üretiminin yalnızca çevresel kazanımlarının değil, ekonomik getirisinin de olduğu görülmüştür. Yıllık 2000 ton gübre üretimi için yapılan çalışmada İlk Yatırım Maliyeti 1.782.000 Türk Lirası olarak hesaplanmış, hedeflenen ürün satış fiyatı 1100 (TL/ton) olarak alınmıştır. Bu rakamlara göre yatırımın Net Bugünkü Değeri 958.363 Türk Lirası olarak bulunmuş ve yatırımın 10. Yılından sonra kâra geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Waste management is a crucial issue for İstanbul which is one of the largest cities in the world. All the wastewater produced by more than 17 million people is and discharged to the Bosphorus and Marmara Sea in accordance with the environmental discharge standards. It is observed high amount of macroalgae in Marmara Sea due to the fact that Danube is poured to the Black Sea, the flow in Bosphorus is from Black Sea to the Marmara Sea and existence of treated wastewater. Approximately 2000-5000 tons of macroalgae collected by Istanbul Metropolitan Municipality (İBB) in Istanbul is sent to the sanitary landfill facilities and is regarded as“waste”in the present situation. Result of the researches carried out, it has been observed that macroalgae is nutrient rich and can be used as fertilizer in agriculture. In this study; the use of macroalgae in the production of liquid fertilizer and as a feedstock in the existing compost plant has been researched and an economic evaluation has been made for the useful products. In the feasibility study, it was found that liquid fertilizer production was not only the environmental gains but also the economic returns. The investment cost was calculated as 1,782,000 Turkish Liras and the targeted product sales price is 1100 (TL/tones). The Net Present Value of the investment was found as 958.363 Turkish Liras and it was observed that the investment was profitable after the 10th year.