1.2738 çeliğinin frezelenmesinde değişken kesme hızı ve değişken ilerleme yönteminin takım ömrü üzerine etkisi
Influence of variable cutting speed and variable feed on tool wear when milling of 1.2738 steel
  1. Tez No: 604577
  2. Yazar: ORKUN MUSTAFA İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern talaşlı imalat işlemlerinde, talaş kaldırma prosesleri geçmişten günümüze karşılaşılan problemleri ile araştırmacı ve uygulamacılar için büyük bir çalışma alanı olmuştur. İmalatı daha verimli hale getirebilecek daha hızlı işleme yöntemleri ile daha iyi bir üretim kalitesi yakalayabilmek için yapılan araştırmalar neticesinde imalat teknolojisi zamanla sürekli gelişen bir hal almıştır. Talaş kaldırma işleminin kalitesini belirleyen önemli faktörler takım, takım tezgâhı, kesme parametreleri ve iş parçası malzemesidir. Frezeleme işleminde, üretim kalitesini, verimliliği ve işlemin ekonomik olma durumunu doğrudan etkilediği için değişken ilerleme ve değişken kesme hızına bağlı takımın aşınması incelenmiştir. Bu tezde, değişken parametrelerle 1.2738 çeliğinin frezeleme işleminde takım aşınması incelenmiştir. İlerleme ve kesme hızı parametreleri talaş kaldırma esnasında değiştirilerek yöntemin takım ömrü ve aşınma üzerine olan etkileri gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda frekans ve genlik değişiminin takım aşınması üzerinde etkili olduğu görülmüş, değişken kesme parametreleri kullanımının takım ömrü üzerinde iyi sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chip removal processes are big field of study for researchers in modern metal cutting applications from past to present. Manufacturing technology has evolved over time as a result of researches to achieve better production quality with faster process methods that can make production more efficient. Important factors that determine the quality of chip removal processes are tool, cutting parameters and work piece material. In milling, tool wear due to variable feed and variable cutting speed has been investigated since it directly affects production quality, efficiency and economic status of the process. In this study, tool wear investigated with variable parameters in milling of 1.2738 steel. The effects of this method investigated on tool wear and tool life with alteration of feed and cutting speed during chip removal processes. As a result of the study, it was found that frequency and amplitude change had an effect on tool wear and it was proved that using of variable cutting parameters gave good results on tool life.