Gebe olan ve olmayan kadınlarda maya infeksiyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 60458
  2. Yazar: GÜLŞEN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gebe olan ve olmayan kadınlardaki maya infeksiyonlarının şıklısını ve etken olan türleri belirlemek; vulvovajinit tedavisinde kullanılan antimikotik maddelere duyarlılığı saptamak amacıyla yürütülen bu çalışmada 159'u gebe; 344'ü gebe olmayan 503 kadın hastanın vajina salgısı incelenmiştir. Gebe olan grupta %32.7; gebe olmayan grupta %19.7 ora¬ nında maya infeksiyonu belirlenmiş, etken olan türlerin %59.2- sinin C.albicans; %13.2'sinin C.tropicalis; %6.6'sının C.stellatoidea; %5'inin T.glabrata; %4.1'inin C.pseudotropicalis; %3.3*ünün C.parapsilosis; %2.5'unun R.rubra; %0.8'inin T.candida; %0.8'inin C.guillermondii; %0,8'inin T.cutaneum; %0.8'inin Saccharomyces cerevisiae ve %2.5'unun Candida sp olduğu saptanmıştır. Elde edilen maya suşlarının nistatin, pimarisin, izokonazol, klotrimazol, mikonazol, tiyokonazole duyarlılıkları MIC (Minimal Inhibisyon Konsantrasyonu) ve MFC (Minimal Fungusit Konsantrasyonu) değerleri ile saptanmıştır. Sonuçlar bu maddelerin lokal uygulama sonucunda eriştikleri 25 ug/ml lik mukoza düzeyine göre değerlendirilmiştir.- 79 TT Elde edilen duyarlılık sonuçlarına göre izokonazol, klotrimazol, mikonazol ve tiyokonazolün nistatin ve pimarisinden daha etkili olduğu belirlenmiş, tedavide başarılı olabilmek için etken olarak izole edilen maya suşu ile antimikotik duyarlılık deneylerinin uygulanmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 80 - SUMMARY With the aim to determine the incidence of yeast dependent vulvovaginitis cases in both pregnant and non pregnant women, to identify the isolated yeast strains and to test the susceptibility of these strains to anti fungal agents, totally 503 vaginal samples were examined. Yeast infection was determined in 32.7% of pregnant and 19.7% of non-pregnant groups. The isolation ratios of the yeast species were 59.2% for Candida albicans, 13.2% for Candida tropicalis, 6.6% for Candida stellatoidea, 5% for Torulopsis glabrata, 4.1% for Candida pseudotropicalis, 3.3% for Candida parapsilosis, 2.5% for Rhodotorula rubra and Candida sp, 0.8% for Torulopsis Candida, Candida guil- lermondii, Saccharomyces cerevisiâe and Trichosporon cutaneum. The susceptibility of the strains to pimaricin, nystatin, isoconazole, clotrimazole, miconazole, tiocona- zole were tested by estimating the MIC (Minimal Inhibition Concentration) and MFC (Minimal Fungucidal Concentration) values. The results were evaluated considering 25 ug/ml that is the approximate tissue level of antifungal agents.- 81 - According to the susceptibility tests isoconazole clotrimazole, miconazole and tioconazole were found more effective than nystatin and pimaricin.