Ot üretimi için yetiştirilen yulaf ve italyan çiminde azot dozu ve hasat zamanlarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of nitrogen doses and harvesting times on yield and quality of oat and italian ryegrass grown for hay
  1. Tez No: 604580
  2. Yazar: KUBİLAY YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çanakkale yöresi işlenmiş süt ürünleri ve kırmızı et üretimi bakımından ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Buna karşın mera varlığı yönünden oldukça kısıtlı imkânları bulunmaktadır. Dolayısıyla entansif ve yarı entansif hayvansal üretim sistemleri ağırlık kazanmaktadır. Her iki hayvansal üretim sisteminde kaba yem üretimi bir zorunluluktur. Kuru ot üretiminde en fazla kullanılan kışlık tek yıllık buğdaygiller yulaf ve İtalyan çimidir. Bu çalışmada, yulaf ve İtalyan çiminde farklı azot dozları ve hasat zamanlarının verim ve bazı kalite unsurları üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Tez çalışması 2018-2019 yıllarında Çanakkale ili Lâpseki ilçesinde üretici arazisinde kurulmuş. laboratuvar çalışmaları ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında yapılmıştır. Çalışmada dört farklı azot dozu (0, 5, 10 ve 15 kg N/da) ile üç farklı hasat zamanının (Başaklanma, Çiçeklenme ve Süt Olum) etkileri test edilmiştir. Bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülen araştırmada, ana parselleri gübre dozu, alt parselleri ise hasat zamanı oluşturmuştur. Artan azot dozlarında ve geciken hasat zamanlarında, yulaf ve İtalyan çiminde bitki boyu, yeşil ot ve kuru ot verimi artmıştır. Azot dozunun ham protein oranı ile ADF, NDF ve ADL oranlarına önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Çanakkale region has an important place in our country in terms of processed dairy products and red meat production. However, there are very limited opportunities for pasture. Therefore, intensive and semi-intensive animal production systems gain weight. In both animal production systems, forage production is a necessity. The most commonly used winter hay for the production of hay is oat and Italian grass. In this study, it was aimed to investigate the effect of different nitrogen doses and harvest times on yield and some quality factors in oat and Italian ryegrass. The thesis study was established in the province of Lapseki in the province of Çanakkale in the years of 2018-2019. Laboratory studies were carried out in Canakkale Onsekiz Mart University Faculty of Agriculture Department of Field Crops laboratory. The effects of four different doses of nitrogen (0, 5, 10 and 15 kg N / da) and three different harvest times (Spike, Flowering and Milk Death) were tested. Divided parcels were determined according to the experimental design. Plant height, green grass and hay yield increased in oat and Italian ryegrass with increasing nitrogen doses and delayed harvest times. Nitrogen dose had no significant effect on crude protein content and ADF, NDF and ADL ratios.