Türkiye'nin aylık elektrik tüketiminin yapay sinir ağlarıyla tahmini
Prediction of Turkey's monthly electricity consumption using artificial neural networks
- Tez No: 604598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nüfusun hızla artması, ekonomik gelişmeler ve sanayileşme faaliyetleri elektrik enerjisine ihtiyacı günden güne arttırmaktadır. Enerji kaynaklarının giderek azalması, elektriğin sürdürülebilir arzının sağlanması için tehlike oluşturmaktadır. Türkiye'de birincil enerji kaynaklarının çoğu ithal edilmekte ve bu yüzden elektrik üretim faaliyetlerinin planlı şekilde yürütülmesi önem teşkil etmektedir. Çalışmada, Türkiye'nin aylık elektrik tüketimi, ekonomik değişkenler ve hava durumu değişkenleri bir arada kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Tahmin yöntemi olarak, istatistiksel tahmin yöntemlerine güçlü bir alternatif olan Yapay Sinir Ağları tercih edilmiştir. Tezin ilk bölümünde elektik tahminiyle ilgili literatür araştırılmış ve kullanılacak yöntemin detaylarına bu bilgiler ışığında karar verilmiştir. Sonrasında Yapay Sinir Ağlarının teorik altyapısı ve Türkiye'nin elektrik enerjisi genel görünümü incelenmiştir. Uygulama kısmında Çok Katmanlı Yapay Sinir Ağıyla Türkiye'nin Şubat 2019 ve Ocak 2020 tarihleri arasındaki aylık elektrik tüketim tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid increase in population, economic developments and industrialization activities increase the need for electric energy day to day. The consistent decline in energy resources poses hazard for sustainable supply of electricity. Turkey imports most of the primary energy sources therefore it is significant to conduct planned electricity generation activities. In this study, monthly electricity consumption, economic variables and weather conditions of Turkey has been studied together to make an estimation. As an estimation method, Artificial Neural Networks, which are a powerful alternative to statistical estimation methods, are preferred. In the first part of the thesis, literature about electricity estimation is searched and the details of the method to be used are determined in light of this information. In the second part of the thesis, theoretical background of Artificial Neural Networks and the general overview of electrical energy in Turkey were examined. In practice, the estimation was made with Multilayer Perceptron and monthly electricity consumption of Turkey between February 2019 and January 2020 are estimated.