Fototerapi amaçlı elektrotekstil yüzey tasarımı
Electrotextile surface design for phototheraphy
- Tez No: 604599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknik tekstiller estetik özelliklerden ziyade, fonksiyonel özellikleriyle öne çıkan ve endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen ürünler olarak tanımlanmaktadır. Bu ürünler geleneksel tekstil ürünleriyle karşılaştırıldıklarında işlevsellikleri sebebiyle katma değeri yüksek ürünler olarak tanımlanabilir. Öte yandan günümüzde“taşınabilir olma”, birçok gereç ve uygulama için temel özelliktir ve taşınabilir sistemler birçok sektörde uygulama alanına sahiptir. Tekstil esaslı taşınabilir sistemlerin güncel örneklerinden olan“elektrotekstil uygulamaları”, teknik tekstillerin en inovatif alanlarından birini oluşturmaktadır. Elektro-tekstil ürünlere yönelik yüksek kullanım potansiyeli bulunan sektörlerin başında tıp alanı gelmektedir. Bu çalışmada“yeni doğan sarılığı”olarak bilinen ve literatürde hiperbilirubinemi olarak tanımlanan vakalara yönelik taşınabilir alternatif bir ürün geliştirilmesi hedeflenmiştir. Yenidoğan sarılığı tedavisine yönelik olarak hastane ortamlarında uygulanmakta olan yaygın tedavi yöntemlerinden biri“fototerapi”dir. Fototerapi, bebek bedeninin belli dalga boylarındaki ışığa maruz kalması biçiminde uygulanmaktadır. Günümüzde fototerapi cihazları boyutları nedeniyle tedavi süresince bebeğin hastane ortamında bulunmasına, doğumun ilk günlerinde anne-bebek iletişiminin engellenmesine ve beraberinde çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada sarılığı henüz ciddi boyutlara ulaşmamış, hastane ortamında takibi gerekmeyen ancak fototerapiyle bilirubin seviyesinin düşürülmesinin uygun olacağı olgular için tekstil esaslı ev tipi/taşınabilir fototerapi cihazı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Kliniğinde gerçekleştirilen ön denemelerde olumlu sonuçlar elde edilmiş ve geliştirilen prototipin kullanımıyla bilirubin seviyelerinde düşüş sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technical textile are defined as the products that developed for industrial needs and became prominent with functional specifications rather than aesthetic characteristics. When compared to traditional textile products, these items can be also defined as high added value products due to their functionality. On the other hand, today,“being portable”is the main feature for many devices and applications, and portable systems have application possibilties in many sectors. Being an example of textile-based portable systems,“electrotextile applications”, constitute one of the most innovative areas of technical textiles. Medical industry is one of the main sectors with high potential for use in electro-textile products. The aim of this study is to develope an alternative product prototype for cases known as“newborn jaundice”, described in the literature as hyperbilirubenia.“Phototherapy”is one of the most common treatment methods used in hospital for neonatal jaundice. Phototherapy is applied in the way that the baby body is exposed to certain wavelengths of light. Huge sizes of current photothraphy devices cause an obligation for being in the hospital during the treatment, the breakdown in mother-infant relation in the first days of birth and orther related vaious problems. In this study; it is aimed to develop a home-type/portable phototherapy device for those who do not need phototherapy treatment in the hospital with serious jaundice conditions but for whom it would be appropriate to lower the bilirubin level with phototherapy. Positive results have been obtainde in the preliminary tests that performed in Dokuz Eylül University Medical School Neonatology Clinic and decreases in bilirubin levels have been observed as a result of the developed prototype usage.