n Değişkenli araştırmalarda diskriminant çözümlemesinin kümeler arası tanı ayrımında kullanımı ve bilgisayar uygulaması
- Tez No: 60460
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Diskrimi nant analizi biyoistatistikte önemli bir kullanıma sahiptir, özeli ikle çak değişkenli çalışmalarda bu analiz: topİumun tanmabi lmosi, kıyasl anabilmesi vo değişkenlerin katkılarının belirlenme*.; için kullanılır. çalışmamızda diskriminant fonksiyonunun özellikle ri üzerinde durularak çok değişkenli araştırmalarda kullanımı için bir bilgisayar programı geliştiril mistir. Program saptayacağı bir sınır değerine göre iki grubun ayrım özelliklerini belirleyebilmektedir. Uygulama olarak da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi iç hastalıkları anabil im dalı Pnömoloji bilim dal ı * ndan sağlanan 50 astım ve 21 KOAH vakasının değerleri kullanılmıştır. Değerlendirme sonucu elde edilen fonksiyon bir tanı testi olarak 6.859 doğruluk düzeyinde bulunmuştur. Program etkin bir biyoistatistik yöntem olan diskriminant analizinin daha verimli kullanımını sağlayacaktır. - 27 -
Özet (Çeviri)
Discriminant analysis has an important using field in biostatistic. Especially, in the multivariate studies, This analysis is used to describe the population, to deter mine the intervention of variables and statistical inferen ce. In our study, a computer programme that will be used in multivariate research was developed, studying on the fea tures of discriminant function. This programme can determine the separative features of two groups according to a limit volue that has been de termined. Also as an application, the volues of 50 asthma and 21 KOAH cases obtained from Cerrahpaşa medical faculty Pne- umology department. The function obtained has found at the level of accu- rancy of 0.859, as an diagnostic test. This programme will provide a more productive use of disci ri mi nant analysis as an effective biostatistic method. - 28