Enery management on parallel hybrid electrical vehicles
Paralel hibrit elektrikli araçlarda enerji yönetimi
  1. Tez No: 604624
  2. Yazar: TURGAY GÜCÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT UCUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hibrit elektrikli araçlarda yakıt oranını ve emisyon parametrelerini azaltmak için güç ve enerji tüketimini optimize etmeye yönelik birçok ara¸stırma yıllardır yapılmı¸stır. Özet olarak, uygulanan yöntemler kural temelli ve optimizasyon temelli olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Bu gruplar altında Çeki¸s Modu Geçi¸s Kontrolü, Bulanık Mantık, Model Tahmini Kontrolü (MPC) vb. birçok uygulama tipi vardır. Bu tez çalı¸smasında, paralel hibrit elektrikli araçlar için yeni bir enerji yönetimi optimizasyon yöntemi uygulanması amaçlanmı¸stır. Bulanık Mantık-PID kontrolörü ve geleneksel-PID kontrolörü parametrelerinin ayarlanması için yeni strateji olarak büyük patlama-büyük çökü¸s optimizasyonu (BBBC) seçilmi¸stir. ˙Ilk olarak, kontrolörler ve yöntem, simülasyon için seçilen paralel hibrit araç aktarma organlarına entegre edilmi¸stir. Daha sonra, F-PID ve konvansiyonel-PID parametreleri, yakıt tüketimi dikkate alınarak hız referansı ile araç gerçek hızı arasındaki minimum hatayı bulmak için BBBC tarafından ayarlanır. Sonuçlar, Bulanık PID kontrolünün, geleneksel PID kontrol yapısından daha dü¸sük bir yakıt oranına [L / 100km] sahip oldu˘gunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many researches regarding to optimization of power and energy consumption in hybrid electric vehicles to reduce fuel-rate and emission parameters have been made for years. As a summary, applied methods are classified into two major groups: rule-based and optimization-based. There are many types of application under these groups such as Traction Mode Transition Control, Fuzzy Logic, Model Predictive Control (MPC), etc. In this study, it is aimed to apply a new energy management optimization method for parallel-hybrid electric vehicles. Big bang-big crunch optimization (BBBC) as new strategy is chosen for tuning Fuzzy-PID controller and conventional-PID parameters. Firstly, controllers and method are integrated to selected parallel hybrid vehicle drivetrain for simulation. Then, F-PID and conventional-PID parameters are tuned by BBBC to find minimum error between speed reference and vehicle actual velocity considering fuel consumption. Results indicate that Fuzzy-PID control leads to lower fuel-rate [L/100km] as it is compared to conventional-PID controller.