Reflectarray antenna design using artificial intelligence
Yapay zeka kullanılarak yansıtıcı dizi anten tasarımı
  1. Tez No: 604625
  2. Yazar: ALPER ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, hızlı, doğru ve düşük maliyetli tasarım ve optimizasyon işlemi için yapay zeka bazlı algoritmalar kullanarak yüksek performanslı yansıtıcı dizi antenlerin tasarlanması amaçlanmıştır. Bunun için öncelikle, geleneksel olarak huni, çift eğimli huni, oluklu huni antenler gibi yüksek performanslı besleme antenlerinin farklı tasarımları incelenmiştir. Bundan sonra, yansıtıcı dizi anteni için tekdüze olmayan ve elips halka şeklindeki iki farklı birim hücre, yapay zeka bazlı bir model oluşturmak için göz önünde bulundurulmuştur. Her iki modelin geometrik tasarım parametreleri yapay zeka modellerinin girişi olarak alındı, burada geometrik tasarım parametrelerindeki bir değişiklik, gelen elektromanyetik dalgaların yansıma fazında bir değişikliğe neden olmaktadır. Burada, Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP) ve Sembolik Regresyon yöntemleri, yansıtıcı dizi antenlerin birim hücre tasarımının yansıma faz karakteristiğini geometrik tasarım parametrelerine göre modellemek için yeni regresyon yöntemleri olarak alınmıştır. Son olarak, elde edilen modeller standart prototipleme yöntemleri veya 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlardan, önerilen yöntemin, büyük ölçekli yansıtıcı dizi antenlerin tasarım optimizasyonu için hesap olarak verimli, hızlı ve düşük maliyetli olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed at designing high performance reflectarray antennas using artificial intelligence based algorithms for fast, accurate and low cost design optimization process. For this purpose firstly, different designs of high performance feed antennas such as traditionally horn, double ridged horn, corrugated horn antennas were studied. Then, two different unit cells, non-uniform and elliptical ring shaped cell for reflectarray antenna are taken into consideration for creating an artificial intelligence based model. The geometrical design parameters of both models are taken as the input of the artificial intelligence models where a variation in the geometrical design parameters would also cause a change in the reflection phase of the incoming electromagnetic waves. Herein, Multi-Layer Perceptron (MLP) and Symbolic Regression methods were taken as novel regression methods for modelling reflection phase characteristic of the unit cell design of the reflectarray antennas with respect to the geometrical design parameters. Finally the obtained models had been realized via the use of either traditionally prototyping methods or 3D printing technology. From the experimental results it can be concluded that the proposed methodology is a computationally efficient, fast and low cost for design optimization of large scale reflectarray antennas.