Polimerik implant kullanımında karşılaşılan problemlerinyaratıcı problem çözme teorisi ile değerlendirilmesi
The evaluation of problems in the use of polymeric implantwith creative problem solving theory
- Tez No: 604632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çözümü bilinmeyen, yaratıcılık/yenilikçilik gerektiren, çelişki içeren problemler yaratıcı problem olarak adlandırır. Çelişki, sistem içinde bir özelliğin iyileşirken bir özelliğin kötüleşme durumudur.Çelişkiyi gidermek için geleneksel çözümlerde deneme yanılma yöntemi kullanılır. TRIZ (Teorijz Rezhenija Izobretatel'skich Zadach) Yaratıcı Problem Çözme Teorisi Genrich Altshuller isimli Rus mühendis tarafından geleneksel çözümlere karşı çıkması sonucu yaptığı çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Farklı alanlardaki 200,000 patent üzerinde yapılan çalışma sonucunda aynı tip problemlerin tekrar tekrar 40 temel yaratıcı prensipten biri ile çözüldüğü görülmüştür. TRIZ belirli bir problem için çözüm bulmayı amaçlayan tasarım yöntemlerinin aksine, problemin özet probleme dönüşümünün organize edilmesidir . Böylece düşünme ve araştırma dönemi küçülür ve hızlı bir şekilde çözüm bulunur. TRIZ ile problem çözümünde, çelişkiler matrisi, ideallik, madde-alan analizi, 76 standart çözüm gibi pek çok metot sunulmaktadır. Bakır rahim içi araçlar ilk kez 1970'lerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu araçlar doğum kontrolü sağlarken ağrı, şiddetli kanama, iltihaplanma gibi yan etkileri olmuştur. Araçların kullanım süresi arttırmak, doğum kontrolünü arttırmak ve yan etkilerini azaltmak için pek çok test yapılmıştır. Bu doğrultuda farklı bakır miktarlarına ve geometriye sahip rahim içi araçlar geliştirilmiştir. Günümüzde TCu380A en yaygın xi kullanılan rahim içi araçtır ve aracın yan etkilerini azaltmak için çalışmalara devam edilmektedir. TCu380A rahim içi aracın en yaygın yan etkilerinin, kullanımın ilk aylarında gözlemlenen pelvik ağrılar ve şiddetli kanama olduğu görülmüştür. Kullanımın ilk ayındaki bakır salım miktarının yüksek olması bu yan etkilere neden olmaktadır. Bu çalışmada, bakır salım miktarını kontrol altına almak için TRIZ yönteminden faydalanılmıştır. Gebelik önleme oranını arttırmak için bakır miktarının yüksek olması fakat pelvik ağrı, kanama gibi yan etkilerin azalması için bakır miktarının düşük olması gerekmektedir. Bu çelişkiden yola çıkılarak TRIZ'in“Çelişkiler Matrisi”yöntemi kullanılmış çözüm önerileri değerlendirilmiştir. Matris yardımı ile bulunan 40 buluş presibinden uygun olan metot TCu380A rahim içi araca uygulanmıştır. Bu doğrultuda TCu380A rahim içi araca biyobozunur kaplama yapmaya karar verilmiştir. Seçilen biyobozunur malzemenin bozunma hızı ve kaplama yüzey alanından yola çıkılarak 0,2mm kalınlığında kaplama yapılması gerektiği hesaplanmıştır. Yan etkilerin azaltılması için yapılan deneysel çalışmaların sonuçları ve TRIZ'in çelişkiler matrisi ile bulunan sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda TRIZ yönteminin, zaman, maliyet ve iş gücü kazanımı sağladığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
Problems that have contradiction, need creativity/innovation and without solutions are creative problems. The contradiction is the deterioration of a property in the system while a feature is improving. In order to solve the contradictions, the traditional solution uses trial and error method. TRIZ (Teorijz Rezhenija Izobretatel'skich Zadach) The Theory of Creative Problem Solving was found by the Russian engineer Genrich Altshuller as a result of his efforts to oppose the traditional solutions. At the end of the study on 200,000 patents in different areas the same type of problems were repeatedly solved by one of the 40 basic creative principles. TRIZ is organizing the transformation of the problem to the summary problem, unlike design methods that seek to find a solution to a specific problem. Thus, the period of thinking and research becomes smaller and the solution is found quickly. Problem solving with TRIZ presents many methods are such as contradictions matrix, ideals, Su-Field Analysis and 76 standard solutions. Copper intrauterine devices were first introduced in the 1970s. These intrauterine devices have had side effects such as pain, severe bleeding or inflammation while providing birth control. Many tests have been carried out to increase the duration of use of the devices, increase contraception and reduce side effects. In this respect, intrauterine devices with different amounts of copper and geometry have been developed. Today, the TCu380A is the most widely used intrauterine device and studies are under way to reduce the side effects of the device. In this study, TRIZ method was xiii used to control the amount of copper release. The amount of copper should be high to increase the rate of prevention of pregnancy and it should be low to decrease the side effects such as pelvic pain and bleeding. Based on this contradiction,“Contradictions Matrix”of TRIZ method was used to evaluate the solutions. The appropriate method of the 40 inventive principles was applied to the intrauterine device TCu380A. Accordingly, it was decided to coat a biodegradable material on the TCu380A intrauterine device. Based on the degradation rate of the selected biodegradable material and the coating surface area, it was calculated to coat 0.2mm thickness. The results of the experimental studies for reducing the side effects and the results of the contradictions matrix of TRIZ were compared. As a result of the comparison, it is seen that TRIZ method provides time, cost and labor gain.