Üç boyutlu yazıcılarda akışkan soğutmalı ekstruder kafa tasarımı
Fluid cooled extruder head design for 3d printers
- Tez No: 604633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM HANDAN ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
3D Yazıcılar, endsütriyel ve ev kullanıcılarını da içine alan büyük bir yelpazeye hitap etmektedir. Endüstriyel amaçlı kullanılan yazıcılar hem yatırım maaliyeti hem de işletme maaliyeti olarak yüksek sermaye gerektiren unsurlardır. Dolayısı ile bu cihazların elde edilmesi ve işletilmesi küçük ve orta çaplı çoğu birim için mümkün olmamaktadır. Ayrıca firmaların makina almadan protitipleme, kalıplama ve doğrudan seri üretim için destek alabilecekleri firmalar sınırlı sayıda ve maaliyetlidirler. Prototipleme işlemleri geri dönüş almak ve iyileştirmek amaçlı işlemler olduğu için, hızlı müdahale ve tekrar üretimler gerektirmektedir. Bu da harici alınan hizmetlert için işlem ve süreç maaliyetini kabul edilemez oranda arttırmaktadır. Endüstriyel çalışmalar düşünüldüğünde yüksek maaliyetli endüstriyel yazıcılar ve masa üstü daha düşük maaliyetli yazıcılar arasındaki temel fark, malzeme çeşitliliğinin sağlanamamasıdır. Bu kapsam , aynı anda farklı malzemeleri içeren parçaların üretilmesi ve mühendislik malzemelerinin kullanılabilmesini de içine almaktadır. FDM (Fused Deposition Modeling) yazıcılar hem işletme maaliyeti hem de yatırım maaliyeti olarak en uygun yazıcılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Baskı kalitesinin iyi olması ile beraber çok uygun fiyatlara temin edilebilen yazıcılar bulunmaktadır. Lakin bu yazıcılar aynı anda birden fazla materyali veya yüksek termik ve mekanik dayanıma sahip mühendislik malzemelerini işleyebilmek için gerekli termik sartları sağlayamamaktadır. Bu tez çalışmasında bu termik şartları sağlamak için gerekli değerler tespit edilerek, bu değerlerin sağlanmasında kullanılacak tasarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
3D Printers addressed a major goal in the areas of work. The printers used for industrial purposes are both investment cost and business cost. Thus, the acquisition and operation of these devices is not possible for most small and medium sized company. In addition, companies that can provide support for protitating, molding and direct mass production without hosting devices are limited and costly. Prototyping processes require quick response and reproductions, as they are operations to receive and improve return. This increases the transaction and process costs for services that are not received in an unacceptable rate. Considering industrial studies, the main difference between high-cost industrial printers and lower-cost printers with table-tops is the lack of material diversity. This scope also includes the production of components containing different materials and the use of engineering materials at the same time. FDM printers are the most suitable printers for both business cost and investment costs. There are printers that are available at very affordable prices with good print quality. However, these printers cannot provide the necessary thermal conditions to process multiple materials or engineering materials with high thermal and mechanical strength at the same time. In this thesis, the necessary values for these thermal conditions were determined and designs were used to provide these values.