Predicting bitcoin price with sentiment analysis of twitter and news data by including individual prediction rates
Twıtterdakı kullanıcı yorumlarını ve haber sıtelerındekı haberlerı duygu analızı ederek, kullanıcıların dogruluk oranı kullanarak bıtcoın fıyat tahmını
- Tez No: 604637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Twitter`daki ve farklı haber sitelerindeki Bitcoin hakkında yazılan görüşlerin Bitcoin fiyat değişimine nasıl etki ettiğini incelemek üzere yazılmıştır. Her kullanıcının geçmişteki tahmininde ne kadar doğru olduğu göz önüne alınmıştır. Bitcoin crypto para olarak adlandırıan dijital formu olan bir para birimidir. Diğer para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin kullanarak mal alıp satabilirsiniz fakat şu anda çok yüksek fiyatlı olduğu ve fiyat hareketleri çok olduğu için bir para birimi olarak değil de yatırım fırsatı olması açısından varlık ya da hisse senedi olarak gören insanlar var. Şimdiye kadar Twitter`da yazılan görüşleri inceleyerek bitcoinin ve hisselerin fiyatlarını tahmin etmek için bir çok duyarlılık analizi yapıldı. Bu duyarlılık analizleri bir düşüncenin olumlu ya da olumsuz olduğunu belirtmek üzere yapılır. Bu araştırma her bir kullanıcının ve kaynağın bitcoin fiyat değişimindeki doğruluğunu araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the correlation between the price change of Bitcoin and the sentiment towards Bitcoin on Twitter and various different news sources, by taking into account the accuracy each user and source has had at predicting the price movement of Bitcoin. Bitcoin is a cryptocurrency, a digital form of currency. You can buy and sell goods using Bitcoin like many types of currency, however due to its current high price and volatility some people view Bitcoin as they would an asset or a stock, an investment opportunity instead of a form of currency, unlike the name cryptocurrency suggests. There have been numerous studies that have investigated and tried to predict the price of a stock or cryptocurrency with the output of Twitter Sentiment Analysis. Sentiment Analysis is the process of classifying a piece of text to be either positive or negative. This study will investigate the impact of the accuracy measure for each user and source on the accuracy of determining the price change of Bitcoin.