Mardin bölgesinde beyazsu havzasında yetiştirilen 'Terakki zer' nektarin çeşidinin fenolojik ve pomolojik tanımlanması
Phenological and pomological charecteristics of 'Terakki zer' nectarine genotype grown in Mardin region beyazsu grown basin
- Tez No: 604680
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma Mardin bölgesi Beyazsu havzasında yetiştirilen Terakki Zer nektarin genotipinin fenolojik, pomolojik ve meyvelerin biyokimyasal özelliklerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu genotipe ait farklı lokasyonlardaki 12 bahçe içerisinde bulunan meyve ağaçları gözlemlenerek fenolojik veriler toplanmıştır. Pomolojik özelliklerin belirlenmesinde bu genotipe ait örnekler uygun hasat olumunda alınarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü laboratuvarına getirilmiştir. Pomolojik ölçümlerde meyve eni (mm), meyve boyu (mm), meyve ağırlığı (g), çekirdek ağırlığı (g), çekirdek eni (mm), çekirdek boyu (mm), meyve et oranı (%), suda çözünebilir kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'sı, titrasyon asitliği (%) hesaplanmıştır. Renk ölçümleri meyve kabuğunda ve meyve etinde yapılarak hue açısı ve kroma değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca yarılma, tüylülük ve ete bağlılık durumları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the phonological and pomological characteristics of Terakki Zer nectarine genotype grown in the Beyazsu basin of Mardin region. The pomological characteristics and some biochemical data of fruits were collected by observed fruit trees in 12 gardens in different locations of this genotype. The samples belonging to this genotype were collected during appropriate harvest and brought to the laboratory of the Department of Horticulture at Çanakkale Onsekiz Mart University so as to determine their pomological properties. During the pomological measurements, fruit width (mm), fruit length (mm), fruit weight (g), core weight (g), core width (mm), kernel length (mm), fruit meat rate (%), total soluble solids content (%), fruit juice pH and titratable acidity (%) were obtained. During the color measurements, hue angle and chroma values were in the fruit peel and flesh were calculated. In addition, cleavage, hairiness and flesh adherence were observed.