Endemik Triturus Anatolicus türünün Torkul Göleti (Düzce) populasyonundaki yaş tayini ve bazı büyüme parametleri
Age determination and some growth parameters of Torkul Pond (Düzce) population of endemic Triturus Anatolicus
- Tez No: 604705
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP BAŞKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma ile T. anatolicus türünün Düzce Merkez Uğurköyü sınırlarında bulunan Torkul Yaylası'ndaki Torkul Göleti populasyonlarının iskelet kronolojisi yöntemiyle demografik yapısı ortaya çıkarılmıştır. Türe ait büyüme parametrelerinin hesaplanması için 2016-2019 yılları arasında üreme dönemlerinde arazi çalışmaları yapılmıştır. Türe ait 50 bireyin 13 tanesi erkek, 34 tanesi dişi ve 3 juvenil bireydir. Populasyonun demografik yapısının belirlenmesinde bireylerden alından parmak kesitleri iskelet kronoloji yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Düzce (Torkul Göleti) populasyonunun Eşeysel Dimofizm İndeksi 0,01olarak hesaplanmış ve dişi eğilimli olduğu görülmüştür. Buna göre Torkul Göleti'ne ait erkek bireylerin SVL uzunlukları 67-78 mm arasında değiştiği ve ortalama boylarının 72,44±2,249 mm olarak, dişi bireylerin ise SVL uzunlukları 63-84 mm arasında değiştiği ve ortalama boyları ise 73,47±0,728 mm olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, T. anatolicus'un dişi ve erkek bireyleri arasında SVL uzunlukları arasındaki farkların istatistiksel açıdan önemli olmadığı belirlenmiştir. Diğer yandan, Torkul Göleti'ne ait dişi bireylerin ortalama yaşları 5,94±1,846 iken erkek bireylerin ortalama yaşları 5,77±1,787 olarak hesaplanmıştır. Her iki populasyonda da ilk üreme yaşı hem erkek hem de dişi bireylerde 3 yaş olarak belirlenmiştir. Maksimum yaş ise dişi populasyonunda 10 iken erkek populasyonu 9 yaş olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Amphibia, Endemik, İskelet kronolojisi, Yaş yapısı, Büyüme, Türkiye
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the demographic structure of Triturus anatolicus species in Torkul Pond near Düzce province by skeleton chronology method. In order to calculate the growth parameters of the species, field studies were conducted during seasonal reproduction periods between 2016-2019. A total 50 bone samples were studies that are 13 male, 34 female and 3 juvenile. To determine the demographic structure of the population, finger cross sections from individuals were determined using skeleton chronology method. The sexual dimophism index was calculated as 0.01 for Duzce (Torkul Pond) population and it was found to be female bias. SVL of males varies between 67-78 mm and the mean SVL is 72.44 ± 2.249 mm, while females SVL ranged between 63-84 mm and the mean SVL was calculated as 73.47 ± 0.728 mm. Although SVL varied for sexes, the differences were not statistically significant. On the other hand, the mean age of females was found as 5.94 ± 1.846 years while the mean age of males was calculated as 5.77 ± 1.787 years. The first reproductive age in both genders were 3 years. The maximum age was found as 10 years for females and 9 years for males. KEYWORDS: Amphibia, Endemic, Skeletochronology, Age structure, Growth, Turkey