Rootpac 20 ve Rootpac 40 anaçlarının bazı şeftali ve badem çeşitlerinde anaçlık performansları
The performance of rootstocks for Rootpac 20 and Rootpac 40 in some peach and almond Cultivars
- Tez No: 604725
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Rootpac 20 ve Rootpac 40 anacının Çanakkale bölgesinde yetiştirilen bazı şeftali ve badem çeşitlerine anaç olarak kullanılmasının etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Şeftali ve badem yetiştiriciliğinde bodur ve yarı bodur anaçların kullanılması meyve kalitesi, verim ve gençlik kısırlığı süreleri gibi önemli noktalara etki etmektedir. Bu çalışma sonunda yeni klon iki anaç üzerine aşılı altı şeftali ve üç badem çeşidinin aşı tutma oranlarının iyi olduğu saptanmıştır. Anacın kaleme ve kalemin anaca etkileri değerlendirilmiş olup sonunda Çanakkale bölgesinde bu anaçların kullanılmasının gerekli kültürel bakım koşullarının iyi sağlandığı taktirde yetiştiriciliğe ve verime olumlu katkı yapacağı, gençlik kısırlığı dönemini kısaltarak olumlu etkilerinin olduğu anlaşılmıştır. Anaçların meyve kalitesine etkisinin olduğu, Rootpac 40 anacı üzerine aşılanan şeftali çeşitlerinde meyve kalibrelerinin, Rootpac 20 anacına aşılanan şeftali çeşitlerine göre daha olumlu sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, Rootpac 20 and Rootpac 40 dwarf and semi dwarf rootstocks was used to determine the effects of using as a rootstock for some peach and almond cultivars grown in the Çanakkale region. The use of dwarf and semi-dwarf rootstocks in peach and almond cultivation affects important points such as fruit quality, yield and the long juvenile period.At the end of this research six peach and three almond varieties grafted on two new clone rootstocks had good bud retention rates. It was understood that the use of these rootstocks in Çanakkale region would contribute positively to the cultivation and yield. If the necessary cultural care conditions were provided and shortened the long juvenile period. Fruit calibrations were improved in peach varieties grafted on Rootpac 40 rootstock compared to peach varieties grafted on Rootpac 20 rootstock where rootstocks had an effect on fruit quality.