Hadîd sûresi örnekliğinde rivâyet ve dirâyet tefsirleri arasında karşılaştırma
  1. Tez No: 604815
  2. Yazar: AZİME BETÜL DEMİREL YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hadîd sûresi örnekliğinde rivâyet ve dirâyet tefsirleri arasında bir karşılaştırma olarak yaptığımız araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusunu, amacını ve metodunu açıkladık. Birinci bölümde sûreyi genel anlamda tanıtabilmek amacıyla sûrenin ismini, nüzûl ortamını ve sebebini, muhtevasını ve Kur'ân-ı Kerîm'in genel muhtevası içindeki yerini göstermeye çalıştık. İkinci bölümde ise rivâyet ve dirâyet tefsirlerinin Hadîd sûresine dair yaklaşımlarını ortaya koymaya çalıştık. Sonuç kısmında ise çalışmamızda ulaştığımız temel fikirleri ve kanaatlerimizi özetledik.
Özet (Çeviri)
Our study, which is a comparison between the narrative and the interpretations of dirayet in the case of Hadid surah, consists of an introduction and two following chapters. In the introduction we explained the subject, aim and method of the research. In the first chapter, in order to introduce the surah in general terms, we tried to reveal the name of the surah, the environment of the surah and its reason, its content and its place in the general content of the Qur'an. In the second part, we tried to put forward the approaches of the narrative and the interpretations of dirayet about the surah Hadid. In the conclusion, we summarized the basic ideas and opinions that we reached in our study.