A tool development for test case based code optimization in Java
Java dilinde, test temelli kod eniyileme için araç geliştirilmesi
  1. Tez No: 604939
  2. Yazar: TURGAY TAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKTEN ULAŞ BİRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Java, çalıştırıldığı platformdan bağımsız olması nedeniyle ilk stabil versiyonunun çıktığı tarih olan 1996 yılından günümüze dek oldukça popüler bir programlama dili olmuştur. Platform bağımsızlığı, programcılar için esneklik ve basitlik sağlar. Java'nın sahip olduğu popülerliğinin paralelinde de ilk versiyonundan itibaren performans çalışmalarına konu olmuştur Donanımdaki gelişmeler, Java'yı çalıştıran cihazların performansını geliştirmesi ile yazılım performansı popülaritesini kaybetmiştir. 2008 yılında Android işletim sisteminin ortaya çıkışıyla ve mobil cihazların kullanımının hızla yayılmasıyla birlikte Java dilinin kullanımı yeniden artmıştır. Mobil cihazların kişisel bilgisayarlara kıyasla çok daha düşük sistem kaynaklarına sahip olması yazılım performansını tekrar gündeme getirmiş ve kod optimizasyon çalışmaları yeniden hız kazanmıştır. Mobil cihazlar da diğer bilişim cihazları gibi hızlı bir gelişim sürecine girmiş ve yazılım performansı çalışmalarına olan ihtiyacı azaltmıştır. Şunu da belirtmekte fayda var, Java kodlarının üzerinde çalıştığı Java Sanal Makinesi (JVM) versiyonlarının gelişimi platform bağımsızlığını ortadan kaldırabilen özelleştirilmiş derleyici çalışmalarını, özel durumlar dışında gereksiz kılmıştır. Ancak günümüzde kod optimizasyonuna yalnızca performans artırma açısından bakmak yetersiz kalacaktır. Bakım kolaylığı, kod okunabilirliği, çok programcılı çalışmalarda aradaki uyumun sağlanması, yazılım kalite güvencesi gibi yazılım geliştirme süreçlerinde kod optimizasyon yöntemlerinin kullanımı da dahil edilerek daha geniş bir pencereden bakılmalıdır. Bu tez çalışmasında yazılım test tekniklerinden beyaz kutu testi yaklaşımı benimsenmiş ve satır kapsamayı sağlamak için statik kod analizi yöntemi seçilmiştir. Bu yöntemi otomatik gerçekleştirmek için halihazırda kullanılan bir test aracı olan PMD baz alınmış ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik bir yazılım (JPA) geliştirilmiştir. PMD komut satırından çalıştığı için, kullanılacak komutları bilmek gereklidir. JPA kullanımı kolaylaştırmak için bir grafik kullanıcı arayüzü ile tasarlanmıştır. PMD'yi çalıştırmak için girilen komuttaki ihlal raporuyla aynı ada sahip daha önce oluşturulmuş bir rapor varsa, bu raporun üzerine yazılır. JPA'da, raporlar veri tabanında saklandığından üzerine yazma yoktur. Buna ek olarak, oluşturulan raporlar karşılaştırılabilir. Ayrıca, JPA hala PMD gibi herhangi bir işletim sisteminde çalışabilir.
Özet (Çeviri)
Java has been a popular programming language since its first stable release in 1996 because of its platform independence. Platform independence provides flexibility and simplicity for programmers. Along with its popularity Java has been a focus of performance studies since its debut. Software performance has lost popularity as advances in hardware have improved the performance of devices running Java. With the release of Android OS and rapid increase in mobile device ownership Java language usage has increased once again. Mobile devices having far less system resources compared to personal computers has re-brought software performance studies into the spotlight, and reinvigorated code optimization studies. However mobile devices have gone into a fast-paced development like all other information technologies and this brought down the need for software performance studies, again. Also, worth mentioning that development of new Java Virtual Machine (JVM) versions has made the specialized compiler studies, which may threaten the platform independency, obsolete except for specific situations. Today it is not enough to consider code optimization solely in terms of performance improvement. Much broader vision is needed like software development processes such as maintainability, code readability, improving cooperation in multi-programmer projects, software quality assurance. In this study, white box testing approach is adopted as the software testing technique and static code analysis method is selected to ensure line coverage. A new software (JPA) has been developed based on a currently used testing tool (PMD) to improve the user experience. Because PMD runs through the command line, it is necessary to know the commands to use. JPA is designed with a graphical user interface to make it easier to use. If there is a previously created report with the same name as the violation report in the command entered to run PMD, this report is overwritten. In JPA, there is no overwriting because reports are stored in database. In addition, the generated reports can be compared. Also, JPA can still run on any operating system like PMD.