Acil servise başvuran yaşlı hastalarda triyaj elektrokardiyografisinin (EKG) tanısal değerliliği
Diagnostic value of triage ECG in elderly patients admitted to emergency department
  1. Tez No: 604940
  2. Yazar: REYHAN ŞAHNAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Elektrokardiyografi (EKG) acil servislerde başta STEMİ olmak üzere özellikle kardiyovasküler hastalıkların, elektrolit bozukluklarının, ilaç ilişkili anormalliklerin tanısında ve tedavi aşamasında kullanılan önemli bir tanı testidir. Yaşlı hastalar, komorbiditelerinin fazlalığı nedeniyle özellikle kardiyovasküler problemlerle acil servislere daha sık başvuru yapmaktadır. Bu hastaların değerlendirilmesinde triyajda, EKG çekmek gerekmektedir ancak triyaj EKG çekme kurallarında“yaşlılık”kriteri yoktur. Bu çalışmanın birincil amacı; acil servise başvuran yaşlı hastalarda triyaj alanında çekilen elektrokardiyografi (EKG)'nin tanısal değerliliğini ortaya koymaktır. İkincil amaç ise yaşlı hastalarda görülen EKG ritim ve patolojilerini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif, tek merkezli, gözlemsel, kesitsel bir çalışma olarak dizayn edilmiş ve acil servisimizde yapılmıştır. Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların triyaj alanında çekilen EKG'leri bir kıdemli acil tıp asistanı ve acil tıp öğretim üyesi tarafından yorumlanmış ve klinik önemine göre 4 gruba ayrılarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: 548 hastanın EKG'sinin bulgulara göre sınıflandırılmasında; %31,3 Grup 4'te olup klinik olarak önemlidir ve acil serviste müdahale gerektirmektedir. %49,3 Grup 3'te olup klinik önemi belirsizdir ve ayaktan kardiyolojik takip gerektirir. %10,9 Grup 2'de olup klinik olarak önemsiz minör değişikliklerdir, %8,5 Grup 1'de olup tamamen normaldir. Ritim analizinde %19 Atriyal fibrilasyon, %2,10 Atriyal flutter, %3,1 diğer ritim anormallikleri saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız yaşlı hastalarda triyaj alanında çekilen EKG'nin %31,3 oranında hastanın yönetimini değiştiren, erken yaklaşım sağlayan klinik olarak önemli ve anlamlı bilgiler verdiğini ortaya koymaktadır. Yaşlı hastaların kardiyovasküler hastalıklarının ve risk faktörlerinin fazla olması, acil servislere bu sebeplerle sık başvurmaları triyaj alanında EKG ile birlikte değerlendirilmesini gerektirir. Bu sebeple triyajda yaşlı hastalara EKG çekilmesini önermekteyiz
Özet (Çeviri)
Objective: Electrocardiography (ECG) is an important diagnostic test used in the diagnosis and treatment of cardiovascular diseases, electrolyte disorders, drug-related abnormalities and especially STEMI in emergency departments. Elderly patients present to the emergency department more frequently due to their high comorbidities, especially with cardiovascular problems. In the evaluation of these patients, it is necessary to take an ECG during triage, but there are no“old age”criteria in the triage ECG rules. The primary aim of this study is to determine the diagnostic value of electrocardiography (ECG) taken in triage area in elderly patients admitted to emergency department. The secondary aim to determine the ECG rhythm and pathology seen in elderly patients. Method: This study was designed as a prospective, single-center, observational, cross-sectional study and was performed in our emergency department. The ECGs of the patients over 65 years old who were admitted to the emergency department in the triage area were interpreted by a senior emergency medical assistant and emergency medicine faculty member and classified into 4 groups according to their clinical importance. Results: in the classification of 548 patients according to ECG; 31.3% is in Group 4, is clinically important, and requires intervention in the emergency department. 49.3% of the patients in Group 3 were of uncertain clinical importance and require outpatient cardiologic follow-up. 10.9% were in Group 2 and were clinically insignificant minor changes, 8.5% were in Group 1 and were completely normal. Rhythm analysis revealed 19% atrial fibrillation, 2.10% atrial flutter, 3.1% other rhythm abnormalities. Conclusion: Our study reveals that 31.3% of the ECGs obtained in the triage area in the elderly patients provide clinically important and meaningful information that changes the management of the patient and provides early approach. Cardiovascular diseases and risk factors are high in elderly patients and frequent visits to emergency departments for these reasons require an evaluation of the triage with ECG. For this reason, we recommend ECG for elderly patients in triage.