Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Merkezi personelinde portörlük taraması
  1. Tez No: 60496
  2. Yazar: ABDÜL GÖÇEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE H. ALTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hasta nesinde görevli personelin »yemekle ilgili olan 250 sinde Staphylococcus aureus, Salmonella ve Shigella portörlüğü incelenmiştir, Staphylococcus aureus için şahısların bu runlarından kültür yapılmıştır. Salmonella ve Shigella i- çin ise dışkılarından kültürler yapılmış tır. Bu kültürle rin herbiri, direkt bakteriyolojik metodla incelenmiştir. İncelenen kişilerin 105 tanesinin Staphylococcus a- ureus,bir tanesinin de Salmonella typhi portörü oldukları saptanmış, Shigella portörü ise saptanamamıştır. Her iki bakterinin de elde edilen suşlarmdan anti biyotik hassasiyet testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde mevcut bilgilerle karşılaştırılmış ve kısaca bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-34- SU^iAKY İn this study 250 members of the kitchen stuff in the Medical Faculty of Aegean University were examined for being porters of S. aureus, Salmonella and Shigella. For S. atireus. Cultures were made from nasal frobties and samples of stool were examined for Salmonellae and Shi gellas. Each of them were also examined by direct bacteri ological methods. İn samples of 105 of the examined people S. aureus and in one of them S. typhi was found. None of them 250 pe ople had Shigella. Antibiograms were made from both bacteries. The knowledge acquired from the literature is com pared with the results we obtained and some solutions we re suggested.