Güneş enerjisinin binalarda aktif ve pasif olarak bir arada kullanılmasının irdelenmesi
Examination of solar energy combined use in buildings as active and passive
  1. Tez No: 605022
  2. Yazar: SERHAT YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşme, nüfusun artması, teknolojik gelişmeler, kaynakların tükenmesi, fosil yakıtların çevreye zarar vermesi ve artan enerji ihtiyacı, tüm dünyayı yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına yönlendirmiştir. Enerji verimliliği artışı, sermaye maliyetinin, bakım ve çevresel etkinin düşük olması ve Türkiye'nin yüksek potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, güneş enerjisinin önemi günümüzde daha da artmıştır. Bu çalışmada, binalarda güneş enerjisi sistemlerinden pasif, aktif ve her iki sistemin bir arada kullanımını incelemek ve her iki sistemin bir arada kullanımını dünyadan örneklerle irdelemek amaçlanmıştır. Çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılarak ulaşılan tezler, dergiler, makaleler, bildiriler, resmi kurumların yayınları ve internet kaynaklarından faydalanılmıştır. Dünyada aktif ve pasif sistemlerin bir arada kullanıldığı 12 adet bina örneği incelenmiş ve binalar mimari özellikleri, enerji üretimi ve sistem bileşenleri bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, PV bileşenler ile güneş termal sistemlerin, özellikle de doğal havalandırmanın, bir arada kullanımının binalarda temiz enerji üretimi ve estetik görünüm sağlayarak bina kabuğunun temel parçaları olarak geliştirilebileceği görülmüştür. Teknik ve estetik olarak yüksek performansa sahip bu karma sistemlerin entegrasyonu ile yapım maliyetlerinin de azaltılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca tasarımcıların tercihleri doğrultusunda, diğer bina elemanlarıyla bütünleşik bir mimari formun da yaratılabileceği tespit edilmiştir. Bu farklı formların oluşturulmasında karma sistemlerin boyutu ve konumu, rengi, dokusu, malzeme ve modül bileşenlerine göre farklı tasarım ve üretim düzenlemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, population growth, technological developments, depletion of resources, harmful environmental effects by fossil fuels and increasing energy demand have led the whole world to use renewable energy resources. When the energy efficiency increment, decreased cost of capital, maintenance and environmental impact and high potential of Turkey have considered, the importance of solar energy has increased recently. The purpose of this study is to investigate the use of passive, active and both active and passive systems together in buildings and to examine the use of both systems with examples from all around the world. In this study, theses, journals, articles, reports, publications of official institutions and internet resources were used by using literature review method. 12 examples of buildings where active and passive systems are used have been examined and compared in terms of architectural features, energy production and system components. In conclusion, it has been observed that the combination of PV components and solar thermal systems, especially natural ventilation, can be developed as essential parts of building envelope, providing clean energy production and aesthetic appearance. It has been determined that construction costs can be reduced with the integration of these hybrid systems which have high technical and aesthetics performance. In addition, in accordance with the preferences of the designers, it has been determined that an architectural form integrated with other building elements can be created. In designing process of these different forms, different design and production arrangements should be suggested according to the size and location, color, texture, material and module components of the hybrid systems.