Archaeometric analyses of mural paintings from ancient side (Antalya) Theatre Gallery M
Antik Side (Antalya)Tiyatrosu M Galerisi duvar resimlerinin arkeometrik analizleri
- Tez No: 605052
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY, DOÇ. DR. ALİ AKIN AKYOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeometri, Archaeometry
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Side duvar resmi örneklerinin sıva, harç ve pigment yapılarını belirlemek için içeriğindeki malzemeler incelenmiştir. Mineralojik ve kimyasal bileşimleri ve hammadde karakterizayonunu araştırmak için arkeometrik yöntemler kullanılmıştır. Bağlayıcı-agrega oranı ve partikül büyüklüğü dağılım analizi, gravimetric analiz, petrograik ince kesit optic mikroskopi analizi, Raman Spektrometresi, XRD, PED-XRF, SEM-EDX teknikleri kullanılarak örnekler tanımlanmıştır. SEM-EDX analizi ve Micro-XRF analizi, özellikle numunelerin demir (Fe) içeriği için paralel sonuçları göstermektedir. Demir (Fe), pembe ve kırmızı renklerin oluşumunda rol oynayan ana unsurdur. İnce kesit optik mikroskop analizi sonucunda, duvar boyama örnekleri üç farklı gruba ayrılabilir. Arriccio alçı katmanlarındaki ana bileşenler agrega ve bağlayıcıdır. Toplam ve bağlayıcı analizlerin bir sonucu olarak, arricio layer örnekleri ortalama değerlere göre% 63.32 toplam yüzde içermektedir. Numunelerin agrega yapısı çok büyük, deniz kökenli, yuvarlak agregalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study material of wall paintings were analyzed to determine the structure of plasters, mortars, and pigments of Side wall painting samples. Archaeometrical methods were used to investigate mineralogical and chemical compositions and raw material characterization. Binder-aggregate ratio and particle size distribution analysis, gravimetric analysis, petrographical thin section optical microscopy analysis, Raman Spectrometry, XRD, PED-XRF, SEM-EDX techniques and methods were used to examine the samples. SEM-EDX analysis and Micro-XRF analysis indicate parallel results especially for iron (Fe) content of the samples. Iron (Fe) is the main element that plays a role in the formation of pink and red colors. As a result of thin section optical microscope analysis, wall painting samples could be divided into three different groups. The main components in arriccio plaster layers are aggregates and binders. As a result of aggregate and binder analysis, arricio layer samples contain 63.32% percentage of aggregate regarding with average values. The aggregate structure of the samples is composed of very large, marine origin, rounded aggregates