The right person to the right job: developing a two-sided matching methodology based on real employee data
Doğru çalışan doğru pozisyona: gerçek çalışan verilerine dayanan çift taraflı bir eşleştirme metodolojisi geliştirme
  1. Tez No: 605061
  2. Yazar: FATMA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yetenekli çalışan, günümüz iş dünyasında şirketleri başarıya taşıyan en önemli faktörlerden birisidir. Ancak, çalışanların yetenek, nitelik ve kapasitelerine uygun olacak şekilde doğru pozisyonlarda çalışmalarını sağlamak başarı için çok daha önemli bir faktördür. Bu durumun dikkate alınmaması, işletmelerin verimli ve etkin çalışabilmelerinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Tezin amacı, hem teknik hem de davranışsal yetkinlikler dikkate alınarak çalışanların doğru pozisyonlarda konumlandırılmalarına yardımcı olacak bir yöntem sunmaktır. Bu çalışmada hem çalışanların beklentileri hem de pozisyonların beklentileri dikkate alınmıştır. Bu beklentilere ağırlık değerleri verilmiştir. Sonrasında çalışan ve pozisyon tatminini maksimize eden çok amaçlı iyileştirme modeli geliştirilmiştir. Elde edilecek sonuçlar çalışan-pozisyon eşleşmesinin iki taraflı olarak iyileştirilmesinde kullanılarak bu sayede iş tatmininin ve verimliliğin artması sağlanabilecektir. Geliştirilen yöntem ayrıca işletmelerin eğitim ve geliştirme faaliyetleri ile ilgili planlamalarında da yol gösterici olarak kullanılabilecektir. Geliştirilen yöntemin uygulanabilirliğini ve katkısını göstermek için gerçek hayattan veri kullanılarak doğrulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Talented employee is one of the most important factors that carries companies to success in today's business world. However, making employees work in the right position so that it is compatible with their ability, nature and capacity is a much more important factor for success. Ignoring this situation poses an obstacle to work in an efficient and effective way for the companies. The objective of this thesis is to provide a methodology to match employees with the right position by considering both technical and behavioural competencies. In this study, both the expectations of the employees and the positions are taken into consideration. Weights are given to these expectations. Then a multi objective optimization model is developed to make both employee and position satisfactory degree the most. Results of this study are used for the purpose of achieving high job satisfaction and productivity by improving bilateral matching of both employees and positions. This study may also be used as guidance in the planning of businesses related training and development activities. To show the applicability and contribution of the methodology developed, it is validated using real life data.