Development of decision support model for selecting an equipment maintenance plan using a fuzzy MCDM approach
Bulanık ÇKKV yaklaşımı kullanarak bir bakım planının seçilmesi için karar destek modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 605062
  2. Yazar: FATHIA SGHAYER ABDULGADER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABEK ERDEBİLLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Karmaşık karar vermede, çok kriterli karar vermenin (ÇKKV) metodolojilerinin kullanılması, çeşitli alternatifler arasında bilinçli ve haklı bir karar vermenin en bilimsel yoludur. ÇKKV'ler farklı amaçlarla ve bu amaca ulaşmada etkinliklerini kanıtlayan birkaç uygulamayla kullanılmıştır. Bu araştırmada, farklı ÇKKV metodolojilerinin avantajları ve dezavantajları, doğruluk ve hassasiyetlerini artırmak için uygulanan farklı tekniklerle birlikte yapılan araştırmalardır. Çalışmanın temel amacı, birçok ÇKKV yönteminin gücünü birleştiren ve endüstriyel uygulama için en uygun bakım politikası / stratejisini seçmek için uygulayan hibrit bir ÇKKV süreci geliştirmektir. Dahası, sonuçların belirsizliğini ve belirsizliğini ortadan kaldırmak için kullanılan tüm ÇKKV tekniklerinde bulanık dilbilimsel terimler kullanılmaktadır. ÇKKV yöntemlerini hibrit bağlamda kullanan ve bulanık dilbilimsel terimleri kullanan çalışmalar üzerinde yapılan kapsamlı bir literatür taraması ile bulanık DEMATEL - AHS - TOPSIS hibrit tekniğini kullanmak için bir model geliştirilmiştir. Uygulamasıyla birlikte model, çeşitli AHS yöntemini kullanarak önceliklendirme kriterleri arasında çift yönlü bir karşılaştırma yapmanın yanı sıra, birkaç kriter arasında karşılıklı ilişkiler kurulmasında bulanık DEMATEL'in güçlerini birleştiren türünün ilk örneğidir. Daha sonra, alternatifler, negatif ve pozitif çözümler oluşturarak ve alternatiflerin her biri için göreceli yakınlığı hesaplayarak bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak karşılaştırılır. Ayrıca, altı ana kriter, yirmi dört alt kriter ve beş alternatif model başvurusu için literatürden seçilmiştir. Araştırmanın bulguları, koruyucu bakımın yakından takip ettiği ve bunu takiben koruyucu bakımın en iyi seçim olduğunu bir bakım planı olarak göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, geliştirilen modelin uzmanların girdilerine dayalı bakım planları seçme ve gelişmiş bulanık ÇKKV yaklaşımını kullanma konusundaki başarısını doğruladı.
Özet (Çeviri)
In complex decision making, using multi-criteria decision making (MCDM) methodologies is the most scientific way to ensure an informed and justified decision between several alternatives. MCDM's have been used in different ways and with several applications that proved their efficiency in achieving this goal. In this research, the advantages and disadvantages of the different MCDM methodologies are studied, along with the different techniques implemented to increase their accuracy and precision. The main aim of the study is to develop a hybrid MCDM process that combines the strengths of several MCDM methods and apply it to choose the best fit maintenance policy/ strategy for industrial application. Moreover, fuzzy linguistic terms are utilized in all of the used MCDM techniques in order to eliminate the uncertainty and ambiguity of the results. Through an extensive literature review performed on studies that have used MCDM methods in a hybrid context and using fuzzy linguistic terms, a model is developed to use fuzzy DEMATEL-AHP-TOPSIS hybrid technique. The model with its application is the first of its kind, which combines the strengths of fuzzy DEMATEL in establishing interrelationships between the several criteria, as well as performing a pairwise comparison between the criteria for prioritization using the fuzzy AHP method. Thereafter, the alternatives are compared using fuzzy TOPSIS method by establishing negative and positive solutions and calculating the relative closeness for each of the alternatives. Furthermore, six main criteria, twenty-four sub-criteria, and five alternatives are selected from the literature for the model application. The findings of the research show that predictive maintenance is the best choice as a maintenance plan, followed closely by preventive maintenance. The results of the research confirmed the success of the developed model to select maintenance plans based on experts' inputs and using the developed fuzzy MCDM approach.