Hayvansal atık ve arıtma çamuru karışım külünün sulama yönünden önemli bazı toprak özellikleri üzerine etkisi
The effect of animal waste and sewage sludge mix ash on some important soil properties for irrigation
  1. Tez No: 605069
  2. Yazar: CİHANGİR TİMUROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüz toplumunun ulaştığı teknik gelişmenin en ağır bedeli kuşkusuz çevre problemleri ve kirlilik olmuştur. Bu amaçla son yıllarda atılan olumlu adımların artmasıyla beraber sorunların başka boyutları ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biride sanayi ve kentsel atık sularımızı arıtmaya yönelik tesislerin ürünü ağır metal içeriği ve toksisitesi yüksek bir malzeme olan 'atık çamuru' dur. Atık çamurunun minimum zararla bertarafı ciddi ve araştırılmakta olan bir konu olmakla beraber atık miktarı, türü ve içeriğine bağlı çeşitli çözüm önerileri mevcuttur. Bu çalışmada hayvansal üretim üzerine kurulu işletmelerin bütününde ana problem olan hayvansal gübre yönetimi problemini de dahil ederek her iki materyalin karıştırılmak suretiyle karışım külünü toprak içinde bertarafı araştırıldı. Ayrıca karışım külünün bazı toprak fiziksel özellikleri üzerinde olası etkisi ve ağır metal içeriğinin ilgili yönetmenlik sınırları aşmadan toprakta bertarafı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Environmental problems and pollution have undoubtedly been the heaviest cost of the technical development reached by today's society. To this end, although the steps taken in recent years have increased, other dimensions of the problems have emerged. One of them is a waste material with high heavy metal content and toxicity known as in waste sludge which is the product of the facilities for treating our industrial and urban wastewater. The disposal of waste sludge with minimum damage is a serious and researched issue, but there are various solutions depending on the amount, type and content of waste. In this study, the main problem of all of the enterprises based on animal production, including animal manure management problem, is being investigated for the disposal of the mixing ash in the soil by mixing both materials. In addition, the possible impact of the mixture ash on some physical properties of soil and the disposal of heavy metals content in the soil without exceeding the relevant directing limits were evaluated.