Sentetik sulu çözeltilerden penkonazolün polimerik membranlarla uzaklaştırılması
Removal of penconazole from synthetic aqueous solutions by polymeric membranes
- Tez No: 605108
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, sentetik sulu çözeltilerden penkonazolün polimerik membran kullanılarak taşınması ve geri kazanılması sağlanmıştır. Penkonazol etken maddesinin taşınması, polimerik içerikli membran düzeneği dizayn edilerek kullanılmıştır. Taşınım için PIM (polimerik içerikli membran)'de farklı plastikleştirici türleri (2-NPOE, T2BEP ve T2EHP) ile polimer destek maddesi selüloz triasetat (CTA), taşıyıcı madde olarak Aliquat-336 bileşiği kullanılmıştır. Besleme (donör) faz çözeltisi, çeşitli bileşiklerle (HCl, CH3COOH ve NaOH) gibi belirli konsantrede hazırlanmış penkonazol (C13H15Cl2N3) çözeltileridir. Alıcı (akseptör) faz çözeltileri, belirli pH değerlerinde (pH 4; 5,5 ve 10) hazırlanan tampon çözeltilerdir. Sonuçlar, alınan farklı tür numunelerde LC-MS\MS tayin metodu ile incelenmiştir. Alınan çeşitli numunelerden penkonazol iyonlara karşı seçiciliği belirlenmiştir. Farklı alıcı ve donör faz tipleri ve farklı tip plastikleştirici türlerinin penkonazolün taşıma verimliliğine etkileri araştırıldı. Penkonazol taşıma verimliliği, optimum koşullarda 5. günün sonu %91 olarak tespit edilmiştir. Numune yüzey morfolojisi için SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu), Temas Açısı Ölçüm Cihazı karakterizasyon cihazları kullanılmıştır. Elde edilen karakterizasyon verilerinde, taşıyıcı maddenin polimer içerikli membran yapısı ile iyi bir bağ oluşturduğu düzgün modifiye gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Polimerik membran yapısının hidrofobik yapıya yakın olduğu, yeniden kullanılabilirliği ve dayanıklılığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, penconazole from synthetic aqueous solutions was transported and recovered using polymeric membrane. The transport of the active substance penconazole was used by designing a polymeric membrane assembly. For transport, different plasticizer types (2-NPOE, T2BEP and T2EHP) and polymer support cellulose triacetate (CTA) were used in PIM (polymeric membrane) and Aliquat-336 compound was used as carrier. The feed (donor) phase solution is solutions of penconazole (C13H15Cl2N3) prepared in specific concentration, such as with various compounds (HCl, CH3COOH and NaOH). The acceptor phase solutions are buffer solutions prepared at certain pH values (pH 4; 5,5 and 10). The results were analyzed by LC-MS\MS method in different samples. The selectivity to penconazole ions from various samples was determined. The effects of different recipient and donor phase types and different types of plasticizer species on the transport efficiency of penconazole were investigated. Penconazole transport efficiency was determined to be 91% at the end of the 5th day under optimum conditions. SEM (Scanning Electron Microscope), AFM (Atomic Force Microscope), Contact Angle Measurement Device characterization devices were used for sample surface morphology. In the characterization data obtained, it was observed that the carrier material formed a good bond with polymer-containing membrane structure and carried out properly modified. The polymeric membrane structure was found to be close to the hydrophobic structure, reusability and durability.