Balikesir Burhaniye koşullarında damla sulamayla sulanan ikinci ürün silajlik mısırın sulama programı
Irrigation scheduling of second crop of silage corn with irrigated by drip irrigation in Balikesir Burhaniye conditions
  1. Tez No: 605109
  2. Yazar: EKREM YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ikinci ürün silajlık mısırın sulama suyu stresi altında bazı verim ve kalite parametrelerini tespit etmek amacıyla 2017 yılında Balıkesir İli Burhaniye bölgesinde yapılmıştır. Çalışma alanının toprakları kumlu bünyedir. Denemede sulama sistemi olarak damla sulama sistemi kullanılmış olup, iki farklı sulama aralığı (2-4 gün) ve 4 farklı sulama seviyesi (%50, %75, %100 ve %125) incelenmiştir. Yapılan denemede bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak ağırlığı, sap ağırlığı, yaprak/sap oranı, ilk koçan yüksekliği, koçan/bitki oranı, koçan boyu, koçan çapı, koçan sıra sayısı, sıra dane sayısı, bindane ağırlığı, yeşil ot verimi, adf oranı, ndf oranı, ham kül oranı, ham protein oranı, ham yağ oranı pH ve kuru madde oranı değerleri ölçülmüştür. Elde edilen deneme sonuçlarına göre; bitki boyu 235-272.3 cm, yaprak sayısı 12.3-14 adet, yaprak ağırlığı 120-210 gr, sap ağırlığı 213.3-353.3 gr, yaprak/sap oranı 0.5-0.8, ilk koçan yüksekliği 74.7-106.7 cm, koçan/bitki oranı 0.5-0.8, koçan boyu 15.8-21.7 cm, koçan çapı 4.1-5.2 cm, koçan sıra sayısı 16-18.7 adet, sıra dane sayısı 21.3-39.0 adet, bindane ağırlığı 19.1-28.6 gr, yeşil ot verimi 5204-8319 kg/da, ADF oranı %23.90-%35.19, NDF oranı %40.74-%52.93, ham kül oranı %2.40-%5.98, ham protein oranı %7.70-%12.86, ham yağ oranı %0.07-%2.70, pH 2.98-3.57, kuru madde oranı 21.69-37.67 arasında değişiklik göstermiştir. Yapılmış olan varyans analizlerine göre bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak ağırlığı, yaprak/sap oranı, ilk koçan yüksekliği, koçan bitki oranı, yağ oranı, ham kül oranı ve pH istatistiki açıdan anlamlı bulunup diğer değerler ve veriler istatistiki açıdan anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate some yield and quality parameters of second crop silage maize under irrigation water stress in Balıkesir Province Burhaniye region. The soil of the study area is sandy. Drip irrigation system was used as the irrigation system in the experiment, two different irrigation intervals (2-4 days) and 4 different irrigation levels (50%, 75%, 100% and 125%) were examined. Plant height, number of leaves, leaf weight, stalk weight, leaf / stalk ratio, first cob height, cob / plant ratio, cob length, cob diameter, cob row number, row grain number, bindane weight, green grass yield, adf ratio, ndf ratio, crude ash ratio, crude protein ratio, crude oil ratio pH and dry matter ratio values and data were obtained. According to the results obtained; plant height 235-272.3 cm, number of leaves 12.3-14 pieces, leaf weight 120-210 g, stem weight 213.3-353.3 g, leaf / stalk ratio 0.5-0.8, the first cob height 74.7-106.7 cm, cob / plant ratio of 0.5- 0.8, cob length 15.8-21.7 cm, cob diameter 4.1-5.2 cm, number of rows of cobs 16-18.7, number of rows of grain 21.3-39.0 pieces, bindane weight 19.1-28.6 g, green grass yield 5204-8319 kg / da, ADF rate of 23.90% - 35.19%, NDF content of 40.74% - 52.93%, crude ash content of 2.40% - 5.98%, crude protein content of 7.70% - 12.86%, crude oil content of 0.07- 2.70%, pH of 2.98-3.57, dry matter content It varied between 21.69-37.67. According to the analysis of variance, plant height, number of leaves, leaf weight, leaf / stem ratio, height of first cob, cob plant ratio, oil ratio, crude ash ratio and pH were found statistically significant and other values and data were not statistically significant.