Bebek giysilerinde kumaş yapısının konfor ve tutum özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of fabric structural on comfort and handle properties of baby clothes
- Tez No: 605120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA GÜRARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada bebek giysilerinde konfor ve tutum özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bebeğin giysileri, bebeğin sağlığı ve konforu açısından büyük önem taşımaktadır. Bebek giysilerini yetişkin giysilerinden ayıran en önemli özellik ise bebek giysilerinin işlevselliğinin diğer bir ifadeyle kullanışlılığının ön planda olmasıdır. Bebek giysilerin içinde ısı, nem ve hava hareketleri, termo fizyolojik konforu sağlayan en önemli parametrelerdir. Konfor özellikleri olarak, bebek giysilerinde kullanılan farklı türdeki kumaşların ısı, nem, hava ve su buharı geçirgenliklerinin ölçümleri yapılarak bu kumaşlar arasında değerlendirmeler yapılmıştır. Tutum özellikleri olarak kumaşların eğilme rijitliği ve sürtünme katsayısı değerleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılarak bebek giysilerinde önemli olan konfor ve tutum özelliklerinin hangi değerler arasında olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine comfort and handle properties of baby clothes. The baby's clothing is of great importance for the health and comfort of the baby. The most important feature that distinguishes baby clothes from adult clothes is that the functionality of the baby clothes, in other words, the usefulness of the clothes. Heat, humidity and air movements in baby clothes are the most important parameters that provide thermophysiological comfort. In this study, it is aimed to examine the comfort and handle properties of baby garment fabrics of different structure. As comfort properties, heat, moisture, air and water vapor permeability of different types of fabrics used in baby garments were measured and evaluated among these fabrics. Bending stiffness and friction coefficient values of the fabrics were investigated as the handle properties. The obtained results were compared with each other and it was tried to find out which values the comfort and handle properties which are important in baby clothes.