Alüminyum köpük sandviç yapılarda yapıştırma parametrelerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of bonding parameters for aluminium foam sandwich (AFS) structures
  1. Tez No: 605121
  2. Yazar: İLKER MESİH KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, alüminyum esaslı köpük malzemeden çeşitli bağlama elemanlarıyla AFS yapısı elde edilmesi ve farklı yapıştırma yöntemleriyle oluşturulan yapıların kayma testiyle karşılaştırmalı incelemesi ele alınmıştır. Alüminyum köpük malzemeler 50x40x10 mm ölçülerinde kesilmiş, bu plakalar farklı yapıştırma metodlarıyla ve bağlantı elemanlarıyla Al 5457 alaşımına sahip levha alın yüzeylere sabitlenmiştir. Son aşama da ise bu malzemelere Kayma testine sokulmuş ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak detaylıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, forming of AFS structures from aluminum foams using different bonding methods and comparative examination of these structures by shear test are discussed. Aluminum foam materials are cut to dimensions of 50x40x10 mm and these plates are fixed to the face surfaces of Al 5457 alloy with different bonding methods and fasteners. In the last stage, these materials were subjected to shear test and the results were examined in detail.