Yerel yönetimlerde demokrasi ve kent konseyleri üzerine bir araştırma: Ardahan örneği
A study on democracy and city councils in local governments: Ardahan case master thesis
- Tez No: 605152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSEMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yerel yönetimler, devletin kendisini iyiden iyiye hissettirdiği alanlar olarak halka en yakın birimlerin başında gelmektedir. Temsili demokrasinin neden olduğu krizlerin çözümü noktasında ortaya konacak yerel düzeydeki katılımcılık örneklerinin dünya üzerinde kabul gördüğü birçok demokratik uygulama hayata geçirilmiştir. Halkın doğrudan yönetimde olduğu özellikle genel kurulu itibariyle yeni bir demokrasi platformu olarak dikkat çeken kent konseyleri, 2005 yılından beri Türk Kamu Yönetiminde adından söz ettirmektedir. Rio de Janeiro'da Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nın en önemli çıktılarından biri, kent konseylerinin çıkış noktası olan Gündem 21 kararlarıdır. Sürdürülebilir kalkınmanın yerel düzeyde örgütlenmesinin hedeflendiği bu ulus-aşırı sürecin devamını ise Yerel Gündem 21 kararları oluşturmaktadır. Yerel yönetimlerde üst düzey bir katılımcılık örneği gösteren bu örgütlenmenin 'Kent Konseyleri' adıyla ülkemizde uygulamaya alınması noktasındaki tartışmalar, İstanbul'da gerçekleştirilen HABITAT II konferansıyla başlamıştır. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 76 ve 13. Maddelerinde tanımlamaları verilen kent konseylerinin yasal bir zorunluluk haline getirilmesiyle sayılarının hızla arttığı görülmektedir. Kent konseyleri, kentle ilgili hemen her sorunun çözümü noktasında gerek genel kurulu gerekse meclis ve çalışma gruplarıyla ortak akıl çerçevesinde fikirler üretmekte ve ilgili makamlara sorunların çözümü bağlamında öneriler sunarak demokrasinin işletilmesi açısından önemli bir örgütlenme görevi görmektedir. Bu çalışmada, kent konseylerinin Ardahan örneği ele alınmış ve 2010 yılında kurulan bu yapının ortaya çıkışı ve gelişimi analiz edilerek ulaşması planlanan hedeflere ne düzeyde erişebildiği; Ardahan Kent Konseyi'nin bugüne kadar yapmış olduğu proje ve etkinlikler ile gelecek dönem yapılması planlanan taslak halindeki projeler kapsamında incelenmiştir. Bu bağlamda yapılan analizler ile Ardahan Kent Konseyi'nin daha etkin bir yapı haline gelmesi noktasında değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments should be open to the public according to the area where the state is felt. Many democratic practices have been put into practice in which examples of participation at the local level to be put forward in the solution of the crises caused by representative democracy are accepted worlwide. The city Councils, where the people are in direct management, especially as a new platform of democracy in the general assembly, have made their name in Turkish Public Administration since 2005. One of the most important outcomes of the United Nations Conference on Environment and Development in Rio de Janiro is the Agenda 21 decisions, the starting point of city Councils. Local Agende 21 decision consitute the continuation of this transnational process in which sustainable development is aimed at organizing at the local level. The discussions on the implementation of this organization, which shows a high level of participation in local administrations in our country under the name of City Councils, started with the HABITAT II conferance held in İstanbul. It is observed that the number of city Councils defined in Articles 76 and 13 of Municipal Law No. 5393 has become a legal necessity and their number has increased rapidly. City councils produce ideas within the framework of common sense with both the general assembly and the councils and working groups on the solution of almost all problems related to the city, and serve as an important organization for the operation of democracy by offering suggestions to the relevant authorities in the context of solving the problems. In this study, Ardahan formation of city councils was discussed and the emergence and development of this structure, which was established in 2010, was analyzed and the extent to which it was planned to reach the targets; the projects and activities of Ardahan City Council to date have been examined within the scope of the draft projects planned for the next term. In this context, with the analysis made, evaluations were made to make Ardahan city council a more effective structure.