Schedulability analysis of real-time multi-frame co-simulations on multi-core platforms
Çok-çekirdekli platformlarda gerçek zamanlı çok-çerçeveli eş-benzetim için çizelgelenebilirlik çözümlemesi
  1. Tez No: 605165
  2. Yazar: MUHAMMAD UZAİR AHSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gerçek-zamanlı benzetimlerde, benzetimin doğruluğu sadece işlevsel doğruluğa değil benzetim adımlarının zamanında tamamlanmasına da bağlıdır. Benzetimin zamanlama gereksinimlerini, kabul edilebilir doğruluk seviyesini tutturarak, her durumda karşıladığını, bir çözümleme işlemi sonucunda göstermek, geliştiricilere yardımcı olacaktır. Bu çalışmada benzetilen süreçler yazılım görevleri olarak soyutlanmıştır. Bu bizim gerçek-zaman kısıtlarını sağlama problemini çizelgelenebilirlik problemine dönüştürmemizi sağlar. Bu problem, görevlerin gerçek-zaman kısıtları altında çizelgelenebilir olup olmadığına karar verilmesini içerir. Bu çalışmada, Fersman ve Yi tarafından ortaya konulmuş olan, zaman-devingeni tabanlı bir çizelgelenebilirlik çerçevesini, çok çerçeveli eş-benzetimler için genişletmekteyiz. Bu çalışmada, çok-çerçeveli benzetimlere özel gereksinimleri karşılamak üzere mevcut çerçevede genişletmeler yapıldı. Gereken kuramsal genişletmeler yapıldıktan sonra yeni çerçeve; zaman-devingeni olarak modellenen gerçek-zamanlı sistemler için bir modelleme, benzetim ve doğrulama aracı olan UPPAAL kullanılarak gerçekleştirildi ve bir örnek üzerinde sınandı
Özet (Çeviri)
For real-time simulations, the fidelity of simulation does not depend only on the functional accuracy of simulation but also on its timeliness. It is helpful for developers if we can analyze and verify that a simulation will always meet its timing requirements while keeping an acceptable level of accuracy. Abstracting the simulated processes simply as software tasks allows us to transform the problem of verifying timeliness into a schedulability analysis problem where tasks are checked if they are schedulable under real-time constraints or not. In this paper we extended a timed automaton based framework due to Fersman and Yi for schedulability analysis of real-time systems, for the special case of real-time multi-frame co-simulations. We found that there are some special requirements posed by multi-frame simulations which necessitate changes and improvements in the existing framework. We made the required theoretical extensions to the framework and then implemented our extended framework in {UPPAAL, a tool for modeling, simulation and verification of real-time systems modeled as timed-automata, and tested on an example.