Investigation of structural properties of coatings with doped nanoparticles
Katkılı nanopartikül içeren kaplamaların yapısal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 605164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan tez çalışmasının ana amacı katkılı nanoparçacıkları sol-jel yöntemi ile sentezleyerek, bu nanopartiküllerin Ni esaslı elektroçöktürme yöntemi ile üretilen nanokompozitler üzerindeki yapısal etkisini incelemektir. İlk olarak, katkısız, Mn katkılı ve Mn-N eş katkılı titanyum dioksit nanopartikülleri, titanyum tetra izopropoksit başlangıç kimyasalı olmak üzere sol-jel yöntemi ile sentezlenmiştir. Nanopartiküllerin yapısal karakterizasyonu ve partikül boyutu analizi, sırasıyla X ışını diffraktometresi (XRD) ve partikül boyut analiz cihazı kullanılarak incelenmiştir. Daha sonra, Ni esaslı nanokompozit kaplamalar elektroçöktürme yöntemi ile çelik altlık üzerinde üretilmiştir. Yapılan kaplamaların kristal yapıları ve yüzey morfolojisi sırasıyla XRD cihazı ve taramalı elektron misroskobu (SEM) cihazında incelenmiştir. Yapılan Ni bazlı kaplamaların elektrokimyasal analizi Gamry Framework programında Gamry potentiostat/galvanostat sistemi ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, katkılı nanopartikül ile yapılan Ni esaslı elektroçöktürme yöntemi ile yapılan kaplamaların, katkısız nanopartiküller ile yapılan kaplamalara göre daha iyi yapısal özellik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to synthesize doped nanoparticles with sol-gel method in order to use them for deposition of Ni based nanocomposite coatings by electrodeposition technique and to investigate its effect on structural properties of the nanocomposite coatings. At first, undoped, Mn doped and Mn-N codoped titanium dioxide nanoparticles were synthesized by sol-gel method. Titanium tetraisopropoxide were used as the precursor. Structural analysis and particle size measurements of the nanoparticles were conducted by using X-Ray Diffraction (XRD) and particle size analyzer, respectively. Subsequently, Ni and Ni based nanocomposite coatings were fabricated on steel substrate by electrodeposition method. XRD and Scanning Electron Microscope (SEM) analysis were done to investigate crystalline structure and surface morphology, respectively. Electrochemical measurements of Ni and Ni based nanocomposite coatings were performed using a Gamry potentiostat/galvanostat system controlled by Gamry Framework Software. It was observed that nanocomposite coatings with doped nanoparticles has shown enhanced surface properties, compared to the undoped nanoparticle coatings.