Kamu idarelerine yapılan koşullu ve yüklemeli bağışlamalar
Conditional donations and imperfect gifts for public institutions/ administrations
- Tez No: 605248
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez konumuz kamu idarelerine yapılan koşullu ve yüklemeli bağışlamalardır. Çalışmamızın ilk bölümünde genel hatlarıyla bağışlama sözleşmesinin unsurları, koşullu ve yüklemeli bağışlamanın özellikleri ile birbirinden farkları; ikinci bölümünde kamu idarelerinin kendi mevzuatı ile 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında kamu idarelerinin koşullu ve yüklemeli bağışlamada ehliyeti ile bağışlama sözleşmesinin şekline ilişkin hususlar; üçüncü bölümünde koşullu ve yüklemeli bağışlamanın hükümleri incelenmiş ve son olarak dördüncü bölümünde ise kamu idaresine yapılan koşullu ve yüklemeli bağışlamanın sona ermesi ile bağışlamanın geri alınmasına ilişkin hususlar incelenmiştir. Çalışma sırasında emsal yargı kararlarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared as a master thesis at Istanbul Şehir University Institute of Social Sciences. The topic is conditional donations and imperfect gifts to public administrations. In the first chapter of the study the factors of donation agreement, the characteristics of the donations and the imperfect gift are explained and the differences between these two terms are discussed. In the second part the legislation of public administrations, competence of public administrations under the Public Financial Management and Control law No. 5018 and the issues related to the form of the donation contract is analysed in a broad strokes. In the third chapter the provisions precepts of conditional donations and imperfect gift are mentioned. And finally in the forth chapter, termination of the conditional donations and imperfect gifts and withdrawal of the donations are analysed. In this study precedent judicial decisions were also utilized.