Küresel kent söylemi ve büyük ölçekli projeler: İstanbul örneği
Global city discourse and large scale projects: Istanbul case
  1. Tez No: 605279
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Değişen üretim ilişkileri ile endüstrinin yayılmasının kentleşme ve dolayısıyla kent kavramı üzerindeki etkileri azımsanmayacak boyuttadır. Bugün kapitalizmin geçirdiği dönüşüm, finansal sermayenin kazandığı önem, teknolojik ve bilimsel gelişmeler, hizmet sektörünün yarattığı istihdamın üretim sektörüne kıyasla büyüklüğü ve küresel ağın dünya coğrafyasında sebep olduğu değişimler sebebi ile kentler merkezi önem taşımaya başlamıştır. Devletler kentleşmeye daha çok önem vermekte ve halihazırda var olan büyük kentleri küresel kent vizyonu çerçevesinde dönüştürecek politikalar üretmeye yönelmektedir. İktisadi rekonstrüksiyon, üretimde yeni örgütlenme şekillerinin oluşması ve hizmet işkollarına bilgiye dayanan yeni branşların eklenmesi ve dolayısıyla daha da önem kazanması sebebiyle, çalışmakta olan nüfusun niteliği ve yapısı değişmektedir. Kent ekonomisinin dönüşümü, kentin yeni 'rol' arayışı, bu süreçte küresel ekonomiyle eklemlenme çabası içinde geliştirilen 'Küresel Kent' politikaları ve kent halkının gelir düzeyindeki çeşitlenme ile bilhassa iktisadi etkinliğin biriktiği şehirlerde yaşam alanları, bu doğrultuda, mekânsal değişim ve dönüşüme uğramaktadır. Bu çalışmada, bu değişim ve dönüşümün ekonomi politik temellerine değinilmiş, kentsel dönüşümün ve özellikle seçkinleştirmenin küreselleşme bağlamında rekabetçi bir kentsel strateji olarak nasıl kurgulandığına, bunun sosyal sonuçlarına ve politik bir inşa faaliyeti olarak 'küresel kent' söylemi ve politikalarının yerel yönetim düzeyinde oluşumu ve dönüşümüne dair çözümleyici bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the changing production relations, effects of the expansion of industry on urbanization and, hence, on the concept of city, is at a substantial level. Today, cities began to gain central importance due to capitalism's evolution, increasing prominence of financial capital, techonological and scientific developments, the size of employment, which is created by the service sector, in comparison to production sector, and changes on world geography caused by global web. States give more prominence to urbanization and tend to adopt policies that can transform existing big cities in the context of global urban vision. The quality and structure of the employed population is changing due to the economical reconstruction, making of new organizational forms in manufacturing, addition of new professions in service sectors, which are built on knowledge, and thus knowledge becoming more prominent. With transformation of urban economy, urban search for a new 'role', 'Global City' policies which are developed in order to be embedded to global economy and variation at income levels of urban population, living spaces of cities, specifically where economic activities are accumulated, are in the process of spatial transformation. In this thesis, economical and political roots of this transformation is elaborated. Then, a comprehensive analysis is conducted on the following points: how urban transformation, and gentrification in particular, is designed as an urban strategy within the context of globalization, its social outcomes, the formation of 'global city' discourse and policy as a political construction at local level and its transformation.