Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türk Ocakları'nın eğitim ve kültür faaliyetleri (1912-1931)
Educational and culturel activities of Turkish hearths from Ottoman to Republic (1912-1931)
- Tez No: 605340
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1912 yılının Mart ayında kurulan Türk Ocakları, Türkçülük düşüncesinin Osmanlı'nın son döneminde ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde uygulayıcısıdır. Yeni devletin ideolojisin halka benimsetilmesinde en önemli rol Türk Ocakları'nın olmuştur. Modern bir devlet kurulurken halkın da refah seviyesinin yükseltilmesi ve yaşam tarzının değiştirilmesi gerekmekteydi. Türk Ocakları bu misyonu üstlendi. Faaliyetlerini İstanbul'la sınırlandırmadı taşrada en ücra köşelere kadar ulaştı. Bunu yaparken halka doğru anlayışı ile hareket eden Ocaklılar, köycülük faaliyeti adı altında okullar ve dispanserler açmış, sinemanın propaganda gücünü kullanmıştır. Kadınların sosyal hayatta erkeklerle birlikte yer almasına önem verilmiştir. Türk kadını ilk kez Türk Ocağı'nda sahneye çıkmış, düzenlenen etkinlikler kadın ve erkekler için düzenlenmiştir. Balolar ve konserler düzenlenmiş, hayat tarzında Batı örneğinde değişikliğe gidilmiştir. Ancak bu kesinlikle özünü unutmak olmamıştır. Türk Ocakları, Türklük bilincini terk etmemişler, yerli sanayinin geliştirilmesi, yerli malı kullanılması ve tarihi çalışmaları, açtıkları meslek kursları, harf inkılabına destekleri ile de toplumsal dönüşümde öncü rol üstlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Hearths, which was established in the month of march of 1912, are the practitioners of Turkism İn the late period of Ottoman and the newly established state of the Republic of Turkey. The most important role in the adoption of the ideology of the new state to public was the Turkish Hearths. While establishing a modern state the welfare of the people had to be naised and the lifestyle had to be changed. Turkish Hearths undertook this mission. They did not limit their activities to İstanbul and reached the most remote corners in the provinces. While doing this, the Turkish Hearths acting with the understanding towards the public, opened school and dipensaries under the name of village activity and used the propaganda power of cinema. They emphasized that women take part in social life with men fort the first time, Turkish women took the stage at The Turkish Hearth and the activities were organized for men and women. Proms and concerts were organized and the lifestyle was changed in the western example. However this has certainly not been forgotten the essence. Turkish Hearths did not abandon the consciousness of Turkishness, they played a picneering role in social transformation with the development of domestic industry, the use of goods and their historical studies, the vocational courses they opened and their support for letter revolution.